Domates suyunun faydaları


Vitamin ve mineral deposu olan domates suyu hem güzelliğe, hem de sağlığa çok faydalıdır. Domates suyunun içeriğinde A, B1, B2, B3, B5, B6 ve K vitaminlerinin dışında magnezyum, demir ve fosfor da bulunmaktadır. Domates suyunun faydaları bu yazımızın konusu…

Domates suyunun faydaları

Yüksek kolesterolü önler

Domates suyu, kötü kolesterolün parçalanması konusunda önemli role sahip lifler içerir. Yani yüksek kolesterolü önler. İçeriğinde bulunan B3 vitamini sayesinde de kolesterolün dengelenmesini sağlar.

Bağırsaklara iyi gelir

İnsan vücudunda en sık yaşanan bir sorunda, düzensiz bağırsak hareketleridir. Bu problemden kurtulmanız için domates suyu tüketmeniz yeterli. Domates suyunda bulunan lifler karaciğerin sağlığını desteklemekle beraber sindirime yardımcı olur, kabızlığı önler ve bağırsak hareketlerini düzenler.

Zayıflamaya yardımcı olur


Domates suyu vücudunuzu susuz bırakmama konusunda güzel bir alternatiftir. Lifli yapısı nedeniyle uzun süre tok tutar. Vücudunuza ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar. Ayrıca metabolizmanın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

Kalp ve damar hastalıklarını önler


Domates suyunun içeriğinde bulunan B6 vitamini, vücutta olan homosistein isimli bileşeni zararsız moleküllere dönüştürmesiyle yükümlüdür. Sebebi ise bu bileşen damarlara zarar verir ve kalp hastalıkları riskini artırır.

Detoks etkisi yaratırDomates suyunun içeriğinde klorin ve kükürt bulunur. Bunlar karaciğer ve böbreklerin sağlığını desteklemekle kalmaz onları enfeksiyonlardan korur. Detoks etkisi yaratmak için her gün bir bardak domates suyu tüketebilirsiniz.

Kansere karşı korur


Domatese kırmızı rengini veren likopen isimli madde güçlü bir antioksidandır. Bu madde vücudu kanser türlerine karşı korur.

Enerji verir


Domates suyunun içinde bulunan antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerin atılmasına yardım eder. Bundan dolayı genç ve enerjik kalmanıza yardımcı olur. Enerjiye ihtiyacınız olduğu zamanlarda kahve tüketmek yerine bir bardak domates suyu içebilirsiniz.

Cildi güzelleştirir


Domates suyu cildinizde bulunan yanık izlerini ve renk eşitsizliklerini giderir. Bununla kalmayıp gözenekleri sıkılaştırır ve yağlı ciltlerde sebum üretimini dengeleyip sivilce oluşumunu önler.

Saçlara bakımDomates suyundaki vitamin ve mineraller saçlara canlılık katar. Ayrıca saç derisinde ortaya çıkan kepek ve kaşıntı gibi problemleri ortadan kaldırır. Taze sıktığınız domates suyunu saç derinize ve saçınıza sürüp 4 – 5 dakika kadar bekletin ve durulayın. Bu rutini düzenli olarak yaptığınız taktirde saçlarınızın eskisine göre daha dikkat çekici olduğunu göreceksiniz.