Çocuk beslenmesinde yapılan hatalar


Ebeveynler çocuklarının her zaman sağlıklı beslenmelerini isterler ancak sırf sağlıklı olsunlar diye yaptıkları bazı uygulamalar yanlış olabiliyor. Yapılan bu yanlışlar da çocuklarda iştahsızlığa yol açıyor. Ayrıca bebeklik ve çocukluk dönemlerinde aşırı kalori obezitenin en büyük nedenlerinden biridir. Çocuğunuzun erken yaşta diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıklarına yakalanmasını istemiyorsanız çocuk beslenmesinde yapılan hatalar isimli konumuza bakmadan geçmeyin.

Çocuk beslenmesinde yapılan hatalar

Süt


Özellikle bir yaşından büyük çocuklarda günde 500 ml ve üzeri süt içirilmesi çok büyük bir hatadır. Şunu anlayın çocuğunuza çok süt verirseniz daha güçlü olmaz. Eğer çocuk aşırı derecede süt tüketirse bu hem iştahsızlığa neden olur, hem de demir eksikliğine bağlı kansızlığa… Süt tüketimi 500 ml’yi geçmemeli ve süt kutuyla beraber değil bardakla verilmelidir. Bu arada en geç iki yaşından itibaren çocuğunuza yatağına girmeden 1.5 saat önceden süt içmesine alıştırmalısınız.

Et ve kemik suyu


Önemli bir hata da annelerin et suyu ve kemik suyu vermesidir. Tüketilmesi gereken etin kendisidir ve ilk olarak kıyma veya et püresi şeklinde sebze pürelerine eklenmelidir. Diğer yandan bebeğiniz varsa sık sık kendisine bisküvi vermemelisiniz. Bisküvi yüksek oranda yağ ve şeker içerir. Yani bebekler için çokta ideal bir tercih değildir.

TV karşısına yemek yemek


Televizyon karşısında yemek yedirmek en çok yapılan hatalardan biridir. Çocuk yemek yediğinin farkında olmalıdır; televizyonun değil. Oysa televizyon karşısında yemek yedirdiğiniz çocuk yemek yediğinin farkına bile varmaz. Bunun sizlerin kurtarıcısı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama değildir. Bağımlılık yaratır ve çocuğunuzun anti-sosyal olmasına neden olur.


Ceviz, badem ve fıstık


Anneler ceviz, badem, fındık ve fıstık tarzı besinleri bebeklerine yedirmeyi çok severler. Fakat bu besinler bazı bebeklerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle bebek altı aylık olunca yani ek besinlere geçtiğiniz zaman her bir besini farklı gün vermeye çalışın. Böylece bebeğinizin besine alerjisi olup olmadığı anlayabilirsiniz. Ayrıca kuruyemişlerin üç yaş altında çocuklara verilmesi solunum yollarına kaçmasına neden olabileceği için tehlikelidir.

Meyve yerine meyve suyu


Meyve suları ebeveynler için oldukça önemlidir ve çok sağlıklı olduğunu düşünürler. Oysa çocuğunuzun bir bardak portakal suyu yerine bir adet portakal yemesi çok daha sağlıklıdır. Çünkü çocuğunuz böylece sindirim sistemi için yararlı olan meyvenin posasını da almış olacak ve fazla gelen şekeri vücuduna atmayacaktır. Ayrıca meyve suları diş çürümesi riskini de artırır.

Asitli içeceklerEbeveynler genellikle çok yemek yemeyen çocuklarına asitli içecekler verir. Oysa bu son derece yanlış bir harekettir. Çocuk beslenmesinde kesinlikle gazlı içeceklerin yeri yoktur. Yine çocuğa yemeğini bitirdiğinde ödül olarak şeker verilmesi de büyük bir hata. Şekerin sağlık açısından son derece zararlı olduğu günümüzde pek çok bilimsel çalışmayla ortaya konulmuş durumda.