Çocuğa ödev yaptırma alışkanlığı nasıl kazandırılır?


Ödev yapmak hem çocuklar, hem de ebeveynler için zor bir süreç olabiliyor. “Haydi ödev yapmak gerek” cümlesini çocuklar artık duymak dahi istemiyor. Aileler de “Of, yine mi? Ödev yapsam ne olacak? Öğretmenim bugün ödev vermedi. Zaten öğretmen kontrol etmiyor, yapmasam da olur” cevaplarıyla çokça karşılaşıyor. Ödev yapmak karmaşa haline gelebiliyor, en önemlisi çocuğa ödev yaptırma alışkanlığı nasıl kazandırılır onu öğrenmektir.

Çocuğa ödev yaptırma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Ödeve başlama saati belirleyin


Çocuğunuz eve gelmesinin ardından hemen ödev yapmak istemeyebilir. Ödeve başlama saatini değiştirebilirsiniz ama bunu asla atlamamalısınız. Pazartesi günleri için ödeve başlama saati 17:00, salı günleri ise 17:30 olarak belirlediyseniz, buna düzenli olarak uymanız gerekecektir.

Alan belirleyin


Belirlediğiniz alanın sessiz ve teknolojik aletlerden uzak olması oldukça önemlidir. Fakat sizin de çocuğunuzu uzaktan izlemeniz gerekebilir. Hatta çocuğunuzla birlikte o alanı süsleyebilir veya ödev yapılması bir ortam için düzenleyebilirsiniz.

Ödev yapmayacağı bir gün ayırınBazı okullar belirli günler boyunca ödev vermiyor, bu durumu değerlendirebilir ve çocuğunuzun bunalmamasını sağlayabilirsiniz. Örnek verecek olursak cuma gününün ardından tatil olduğu için o günü birlikte geçirebilirsiniz.

Ödül kullanın


Ödülü bir ayrıcalık olarak yansıtın. Bunun için fazladan tablet oynama, televizyon izleme ya da bilgisayar oynama çocuklarınızın ödevini doğru yapması için güzel bir ödül olabilir. 15 dakika geç yatma süresi tanıyabilirsiniz ve bu sayede çocuğunuzun kurallara tam uyacaktır.

Ödev kontrolü yapınAnne babanın sadece ödevin yapılmasına değil doğru olup olmadığına da bakması gerekir. Ayrıca öğretmeni ödevini incelediği zaman doğru olmadığı taktirde çocuğunuzda ”boşuna yaptım” algısı oluşabilir.