Cildi kuru fırçalama nedir?


Muhtemelen saçlarınıza her gün gereken özeni gösterip, dişlerinizi de diş macunuyla fırçalamayı ihmal etmiyorsunuzdur. Peki, ya cildinizi fırçalama hakkında düşünceleriniz neler? Cildi fırçalamak bizlere ne kadar garip gelse de aslında antik çağlardan beri süregelen ve modern zamanlarda halen tekrarlanan bir güzellik rutinidir. Ayrıca spa merkezleri ve otellerde de sunulan bir hizmet. Konuyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için cildi kuru fırçalama nedir başlıklı konumuza devam edebilirsiniz.

Cildi kuru fırçalama nedir?

Nasıl uygulanır?

Ayaklarınızdan başlayarak bacaklarınıza kadar düz ve uzun vuruşlarla fırçalama işlemine başlayabilirsiniz. Genel olarak uzmanlar cildin her bölümünün 10 kez fırçalanmasını öneriyor. Lenf akışınız için her zaman lenf sisteminin yer aldığı göğüs bölgesine doğru fırçalamayı da ihmal etmeyin. Aynı işlemi kollar için de tekrarlama imkanınız var; avuç içinizden başlayın, omuzlarınıza ve kalp hizanıza doğru kollarınızı da fırçalayın. Bu işlemi 10 kez tekrar edin. Karın ve sırt bölgeniz için de aynı şekilde bu işlemi yapmaya devam edin. Yüzünüz için daha yumuşak bir fırça kullanabilirsiniz.

Not: Cildinize zarar verecek hareketlerden kaçının ve cildinizi yumuşak bir biçimde fırçalayın. Fırçalamanın ardından cildiniz hafif pembeleşebilir fakat gözle görülebilir kızarıklıklar meydana geldiyse hemen bir cilt uzmanına bu konuyu danışın.


Lenfatik sistem vücudun bağışıklık sisteminin önemli parçalarından sadece biridir. Bu sistem organlar, lenf düğümleri ve vücuda lenf taşıyan kanal ve damalardan oluşmaktadır. Bu lenf damarları çoğu derinin hemen altında yer alır ve düzenli olarak rutin haline getirdiğinizde normal lenf akışını teşvik eder ve vücudun kendini doğal olarak toksinlerden arındırmasına yardımcı olur.

Kuru fırçalamanın bu faydasını genellikle bu işleme ilk başladığınız sıralarda fark etmeniz mümkün. Bu işlemi yaparken cilt üzerinde tamamen doğal kıllı fırçanın gezinmesi cildiniz için doğal bir peeling işlemidir ve cildin ölü hücrelerinin temizlenmesine yardımcı olur. Kuru fırçalamaya başladığınız ilk günlerde ve haftalarda cildinizin çok daha yumuşak hale geldiğini ve parladığını fark edeceksiniz. Bu fırçalama işlemi ciltteki ölü hücrelerin pullanması ve dökülmesi için en iyi yollardan biridir.


Pek çok faydanın yanı sıra, bu fırçalama işlemi gözenekleri yağ ve kir kalıntılarından arındırıyor. Eğer özel ya da daha hassas bir fırçaya sahip değilseniz, yüz fırçalamanız tavsiye edilmez, kuru fırçalama vücudun geri kalan bölgelerindeki gözenekleri iyileştirmeye yardımcı olur.