Yorgunluğun nedenleri


Her gece erkenden uyusanız bile sabah kalktığınızda kendinizi çok yorgun ve uykusuz mu hissediyorsunuz? Sürekli yorgun olmak ve bu yorgunluğun sebebini bilmemek sizi daha da yorgun bir hale getirebilir. Bu yazımızın konusu yorgunluğun nedenleri

Yorgunluğun nedenleri

Kahve tüketimi


Uyku, hormon seviyeleri ve beslenme düzeni gibi birçok faktörü etkiler. Bu sebepten dolayı pek çok insan kahve tüketmekte. Kahve yüksek oranda antioksidan içermesi sebebiyle sabah içilmesi normaldir. Fakat kahveyi fazla içtiğinizde vücudunuzun direnci azalır. Uzmanlara göre sabah bir kahve fincan kahve içmeniz size yeterli olacaktır.

Hormonlar

Yorgun hissetmenizin diğer sebebi hormonlarınızdan kaynaklanıyor olabilir. Farkında olmadan salgılamış olduğunuz stres hormonları günün sonunda yorgun olmanızı sağlar. Bu sebeple stresi azaltmaya yardımcı besinlerin desteğiyle hormon seviyelerinizi dengeleyebilirsiniz. Beslenme tek başına yeterli olacak diye bir şey yok. Yani müzik dinlemek, yoga yapmak, akşam yürüyüşüne çıkmak veya yazı yazmak sizleri daha dinç tutacaktır.


Beslenme alışkanlıkları


Beslenmeniz günlük enerjinizi etkiler. Dengesiz ve sağlıksız beslenme ise sizleri bitkin hale getirir. Bundan dolayı işlenmiş ve fazla şekerli yiyeceklerden uzak durmalısınız. Onun yerine sağlıklı yağlar, protein ve karbonhidrat içeren yiyecekleri öğününüze eklemelisiniz. Beslenme alışkanlıklarınızı dikkat ettiğinizde uykularınızın düzene girdiğini fark edeceksiniz.

Su içmek


Su içmenin sağlığa faydalarını ne kadar saysak da bitmez. Eğer gün içerisinde yeteri kadar su tüketmiyorsanız, kendinizi yorgun hissetmenizin sebebi bu olabilir. Uzmanlara göre insanların su içme oranıyla enerji seviyelerinin eşit oranda yükseldiği bir gerçek. Bu sebeple bol bol su için.

EgzersizEgzersiz yapmak enerji seviyenizi yükseltmekle beraber hayatınızı bir düzene koyar. Spor yapmayan ve hareketsiz bir bireyseniz kendinizi diğer insanlara göre yorgun hissetmeniz çok normaldir. Vücudunuzdaki kasları çalıştırmanız gerekiyor. Egzersiz ve sporu yavaş yavaş da olsa hayatınıza adapte etmeniz gerekiyor. Örneğin; kısa mesafeler için otobüse veya taksiye binmek yerine yürüyebilirsiniz. Ofis çalışanıysanız öğle aralarında yarım saatlik bir yürüyüş yapabilirsiniz.