Yenidoğan bebek banyosunda dikkat edilmesi gerekenler


Yeni doğan bebeğiniz için neredeyse her şey sizin için önemlidir.  Bazı annelerin yeni doğan bebeklerini yıkama konusunda herhangi bir fikri olmayabilir bu yüzden yenidoğan bebek banyosunda dikkat edilmesi gerekenler konusunu sizlere sunduk.

Bu yazdıklarımızı mutlaka deneyimli birinin gözleminde yapınız. Yeni doğan bebeğiniz göbek kordonundan enfeksiyon kapma riski nedeni ile direkt banyo yaptırılmamalıdır.

Sünger ile yıkamak

Sünger ile yıkama yöntemi özellikle ilk haftalar da kullanılmaktadır. Bebeğinizi sıcak, nemli ve yumuşak bir sünger ile küçük dokunuşlar halinde yıkamanız bebeği rahatlatacaktır. Bebekler enfeksiyon kapmaya karşı korunaksız olduğu için ellerini ve yüzünü sık sık yıkayınız. Ayrıca, her bebek bezi değişiminden sonra bebeğinizin genital bölgesini iyice temizleyiniz.


Bebek küveti ile yardım

Göbek kordonu kuruduktan, temizlendikten ve alan iyileştikten sonra yeni doğan bebeğinize küvette banyo yaptırabilirsiniz. Mutfak lavabosu veya standart bir küvet yerine ılık suyla doldurulmuş küçük bir plastik bebek küvetini kullanmak en kolay yoldur. Bazı anne babalar her gün bebeklerine banyo yaptırıyor olabilir. Bir bebek etrafta gezinip kendini kirletene kadar ilk yıl boyunca haftada sadece iki kez banyo yaptırmanız daha doğru olur. Bebeğinizi çok sık banyo yapmak cildini kurutabilir.

Bebeğinizi küvette nasıl güvende tutabilirsiniz


Bebeğinizi bir dakika bile kontrolsüz bırakmayın. Kapı zili ya da telefon çalarsa ve cevap vermeniz gerekiyorsa onu bir havluya sarıp yanınıza almanız daha iyi olacaktır. Bebeğinizi küvetine koydunuz eğer su halen açıksa onu kapatmayı sakın unutmayın çünkü bu bebeğin canını yakabilir. Su ısısını ne çok soğuk ne de çok sıcak yapın. Sıcak su da soğuk su gibi bebeğe zarar verebilir.


Bebeği tam olarak nasıl yıkamalıyız?

Tüm banyo malzemelerinizi (sabun, bir bez ve bir plastik bardak dahil) toplayın ve bir havlu, temiz bir bebek bezi ve bebeğinizin giysisini yanınıza alınız. Bebeğin kaldığı odayı rahat ve sıcak olarak bırakın, böylelikle bebeğiniz üşümeyecektir. Ardından bebeği küvete yavaş bir şekilde oturtun. Eğer ağlamaya başlarsa bebek bezini gözden uzak bir yere koyun. Böylelikle bebeğin suya karşı olan güveni artmış olacak. Bebeğin başını, kollarını ve bacaklarını desteklemek için kendi ellerinizi kullanın. Böylesi daha sağlıklı olacaktır. Ara sıra suyun sıcaklığına bakmayı unutmayın, eğer suyun sıcaklığı gittikçe düşerse bebek suya karşı olan güvenini yitirmeye başlayacaktır.


Elinize yumuşak bir bez aldıktan sonra bezi biraz ıslatın ve sabunla köpürtmeye başlayın. Saçları dahil bebeğin tüm vücut bölgesini aynı şekilde sabun ile gayet yumuşak bir şekilde temizleyin. Bebeğin genital bölgesinin mikrop kapmaması için yumuşak bir şekilde ıslak bez ile temizleyiniz. Sonrasında ise bebeğin kafa bölgesini kuru bir bezle silelim. Ardından bebeği kuru bir havlunun üstüne yatırarak ve mümkünse başının altında yastık tutarak parmaklarını ve kalçasını sabunlu bez ile dikkatlice temizleyin. Bebeği kapüşonlu bir havluya sarın ve kurumasını bekleyin. Son olarak ise bezini takın ve kıyafetlerini giydirin.