Termos nasıl temizlenir?


Kimileri termosların ne kadar gerekli olduğunu düşünse de, gereken temizliği yapmamakta. Temizliğe özen gösterilmezse kalıcı leke oluşumu nedeniyle termosunuzu bir daha kullanamayabilirsiniz. Peki, termosunuzu nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek ister misiniz? Cevabınız evet ise, sizi termos nasıl temizlenir isimli konumuza alalım.

Termos nasıl temizlenir?

Klasik yöntem

Öncelikle sıvı bulaşık deterjanıyla yapılan bu uygulamada termosunuzun kapağını açın ve içerisine sıvı bulaşık deterjanı akıtın. Devamında içine su ilave edin. Ardından termosunuzun sıkıca kapağını kapatın ve çalkalamaya başlayın. Termosunuz eğer çok kirli değilse bu işlem işe yarayacaktır. Ardından ise durulama işlemi için termosunuzun içerisindeki suyu boşaltın ve içine temiz su doldurup tekrar çalkalayın.

Toz deterjan tekniği

Eğer diğer işlem işinize yaramadıysa bunu deneyebilirsiniz: Bulaşık makinelerine dökülen toz deterjana ihtiyaç duyacağınızı belirtelim. Bu işlemde sıcak suyla doldurmuş olduğunuz termosa atılan toz deterjanın ölçüsü bir yemek kaşığı kadar olmalıdır. Toz bulaşık deterjanının kalitesine göre temizlik süresi değişecektir. Termos yeterli süre bekletildikten sonra bol suyla durulanmalıdır.


Soda tekniği

Bir çay fincanının çeyreği kadar yemek sodası alın ve tek seferde termosun içine dökün. Ardından içini suyla doldurun ve bir gece kadar termosun içerisinde bekletin. Ertesi gün değişikliği fark edeceksiniz.

Protez tablet tekniği


Diş protez temizleyicileri termos için kullanmayı hiç düşünmediyseniz mutlaka denemelisiniz. Bu işlemde termosun içini suyla doldurun ve protez temizleyici tablet atın. Tabletlerin köpürmesinden sonra termosta yumuşayan kirler bir bez veya yumuşak fırça yardımıyla kolaylıkla temizlenebilmektedir.