Spor salonlarında hijyeni korumak için öneriler


Çeşitli aletler sayesinde vücudumuzun her yerini çalıştırabildiğimiz spor salonları bizler için bir tehdit olabilir. Neden mi? Çünkü pek çok insan spor salonlarında vaktini harcıyor, bu nedenden dolayı istemsizce etrafa mikrop yayılabiliyor. Peki, spor salonlarında nasıl hijyenik kalacaksınız? Bu sefer sizler için spor salonlarında hijyeni korumak için öneriler isimli konumuzu ele aldık.

Spor salonlarında hijyeni korumak için öneriler

Elleriniz


Hepimiz biliriz; mikroplar ellere çok kolay bir biçimde yayılır. Bir de ellerinizle yüzünüzü temas ettirdiyseniz hasta olma ihtimaliniz var. Unutmayın, spor aletlerini ellerinizle kullandıktan sonra ellerinizi yüzünüze temas ettirmemeye özen gösterin. Bundan korunmanın en iyi yolu tabii ki ellerinizi ve yüzünüzü yıkamak olacaktır.

Silmek


Egzersizlerinize geçiş yapmadan önce, yanınızda bulundurduğunuz havlu sayesinde kullanacağınız aletleri biraz da olsa silebilirsiniz. Tabii ki tam olarak bir havludan hijyen sağlamanız mümkün değil. Buradaki asıl amacımız bizden önce aleti kullanan kişinin ter izlerini silmek olacaktır.

Kendi matınızı getirin


En önemli maddelerden biri bu olsa gerek. Yoga ve plates gibi mat kullanmanızı gerektirecek egzersizlerden herhangi birini yapacaksanız ortaklaşa kullanılan matlara yüzünüzü koymayın. Bunu önlemek için kendi matınızı spor salonuna getirebilirsiniz.

Musluklardan kaçınınTemiz olarak düşündüğünüz ancak temiz olmayan yerlerden biridir musluklar. İnsanların su içerken ağızlarını değdirdiği veya terlerinin aktığı bir musluk kullanmak kimsenin hoşuna gitmez. Kendi su şişenizi her daim yanınızda bulundurun ve ortak kullanıma açık musluklardan su içmeyin.

Sauna için havlu getirin


Saunalar ne kadar sıcaksa o kadar temiz mantığı sizi yanıltmasın. Saunadayken kendi havlunuzun üstüne oturmalısınız. Eğer havlu getirmezseniz sizden sonra gelecek insanlara hakaret etmiş olursunuz. Bu uygun bir davranış biçimi de değildir.

Dolap kullanmak


Hiç kimse soyunma odasında başkalarının eşyalarını yerde görmek istemez. Giysi ve diğer eşyalarınızı toplayıp bir dolaba koymayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde her yerde bir eşya bırakmanız sadece diğer insanları rahatsız etmekle kalmaz etraftaki tüm bakteri ve mikropları toplar.

Terlik giymekSpor yapanlarda en yaygın görünen şey belki de çıplak olarak duş almaktır. Bu ayaklarınızı mantar yapabilir veya diğer tüm ayak hastalıklarına davetiye çıkarabilirsiniz. Bunlardan korunmak istiyorsanız spor çantanıza bir çift terlik bulundurmayı ihmal etmeyin.