Kategoriler
Kişisel Bakım

Kozmetik ürünleri nasıl saklamalısınız?


Kozmetik ürünleri denemeyi ve almayı çok seviyor fakat ürünlerinizin kısa sürede bozulmalarını bir türlü engelleyemiyorsanız bu yazımız tam size göre. Güzellik malzemeleri kadınların vazgeçilmez eşyalarındandır. Fakat kısa sürede bozuldukları için pek çoğu tamamı kullanılmadan atılır. Ciddi paralar harcayarak satın aldığınız kozmetik ürünleri nasıl saklamalısınız bu yazımızın konusu. 

Kozmetik ürünleri nasıl saklamalısınız?

Kapaklarını sıkıca kapatın ve serin bir yerde saklayın

Kozmetik ürünler nemli bölgelerde çok daha hızlı bozuluyor. Bundan dolayı makyaj malzemelerimizi özellikle banyo gibi yerlerde saklamamanızı öneriyoruz. Sıcak havanın da makyaj malzemelerinin düşmanı olduğunu unutmayın. Havada bulunan nem makyaj malzemelerinin hızla bozulmasına yol açıyor, bozulan makyaj malzemeleri ise bakteri üretmeye başlıyor. Bu sebeple bakım ürünlerinizi oda sıcaklığı olan karanlıkta ve kuru bir yerde saklamanız gerekiyor.

Muhafaza etme

Ürünleri seçerken spatulayla beraber rengine bakmalısınız, kendi derinize temas ettirmemelisiniz. Bu sayede makyaj malzemelerinizi aylar geçse bile kullanabilirsiniz. Fakat yine de aldığınız ürünlerin üstünde son kullanma tarihi yazmıyorsa en fazla 30 ay saklanabilir olduğunu hatırlatmakta fayda var. Makyaj malzemelerinizi mutlaka aşırı sıcak, soğuk ve nemden uzak tutmalısınız. Makyaj malzemesi alırken çabuk tüketebileceğiniz küçük boy ürünleri tercih etmeniz daha iyi bir seçenek olacaktır.

Fondöten


Eğer fondöteniniz bitmek üzereyse ve bu durum sizin canınızı sıkıyorsa kullanmış olduğunuz yüz nemlendiricisinden fondöteninizin içine birkaç damla karıştırın. Böylece hem daha uzun süre kullanabilir, hem de daha hafif bir fondöten elde etmiş olursunuz. Uzmanlar fondötenin buzdolabında saklanmasına kesinlikle karşı çıkıyor. Nedeni ise buzdolabında bulunan fondöten sertleşiyor, kuruyor ve yüzünüze süremeyeceğiniz bir form haline geliyor. Fondötenle işiniz bittikten sonra kapağını sıkıca kapatıp kuru, karanlık ve oda sıcaklığında bir yerde saklamanız gerekiyor.

Ruj


Rujunuzun mutlaka oda sıcaklığında bir bölgede bulunması gerekiyor. Aşırı sıcak rujun erimesine yol açmakla beraber aşırı soğuk, rujunuzu daha sert bir hale getiriliyor ve kırılmasına neden oluyor. Oda sıcaklığında kuru ve karanlık bir ortam rujunuzun uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Eğer rujunuz bitmeye başladıysa bir kürdan yardımıyla son zerresine kadar kullanabilmeniz mümkündür.