Gün içinde kalori alımını nasıl azaltabilirsiniz?


Kilo vermek için enerji dengesini sağlamak her zaman önemlidir. Yeterli ve dengeli beslendiğiniz durumlarda bundan şüpheniz olmasın. Fakat bazen bir bakıyorsunuz aniden kilonuzun üstüne çıkmışsınız. Kendinize “Ne ara ben bu kadar kilo aldım?” diyorsanız ve bu kilolardan kurtulmak istiyorsanız gün içinde kalori alımını nasıl azaltabilirsiniz isimli konumuzu okuyabilirsiniz.

Gün içinde kalori alımını nasıl azaltabilirsiniz?

Haftalık beslenmenize sebze yerleştirin


Sebzeler et grubuna göre daha bol lif, su ve düşük kalori içerir. İçeriğinde bulunan bol posa sayesinde bağırsaklarınızı hareketlendirmeye yardım ederken, ayrıca düşük kalorili olmaları da bize hafta bazında daha dengeli kalori alımı sağlamaktadır. Haftalık beslenme programınızda ne kadar et varsa o kadar da sebze yerleştirin.

Pişirme yöntemlerinizi değiştirin


Kızarmış sebzeler veya etler besin değerlerini kaybederler ve çektikleri yağla da oldukça fazla kalori içermektedirler. Bundan dolayı sebzeleri haşlama / az yağda sote / ızgara şeklinde pişirmeyi, etleri ise kendi yağında pişirmeyi deneyebilirsiniz. 1 gram yağın 9 kalori enerji içerdiğini düşünmek kızartmadan vazgeçmek için yeterli bir neden. Bu işlem sizin sadece kalori alımını azaltmakla kalmayıp kolesterol seviyelerini de iyileştirmenize katkı sağlayacaktır.

Daha sağlıklı seçenekler arayınMarkette dolaşırken kullandığınız fazla kalorili besinlerin, sosların veya atıştırmalıkların yerine daha sağlıklı seçenekleri tercih etmelisiniz. Örnek verecek olursak; ekşi krema yerine süzme yoğurt, yağlı süt yerine yarım yağlı süt, çikolatanın yerine kuru meyveler, yüksek yağlı ve kalorili bisküviler yerine sağlıklı tahıllar tüketebilirsiniz.

Atıştırmalıklarınıza alternatif olarak peynir ekleyin


Peynir, dengeli protein ve yağ oranı sayesinde her birimizde tokluk hissi yaratır. Kahvaltılarınızda, ara öğünlerde ve salatalarınızda peynir tercih ettiğinizde protein alımınızı arttıracak ve tok kalmanızı sağlayacaktır.

İçtiğiniz kahvenin ve çayın türüne ve içeriğini inceleyin


Kahve ve çayın faydaları ne kadar saysak da bitiremeyiz. Fakat kremalı, şuruplu seçeneklerin size fazladan kaloriyle geri döneceğini unutmayın. Frappucino gibi soğuk kahveler özellikle yaz sıcağında sizleri rahatlatabilir, ancak bu tarz kahveler artı 400 kaloriye eşit gelir ve bu neredeyse ara öğünle tükettiğiniz kalori miktarına denk gelmektedir. Bu nedenle çayı ve kahveyi sade tüketmenizde fayda var.


Küçük tabaklar kullanın


Tabağın boyutu ne kadar büyükse, o tabağı doldurma ihtiyacı duyacaksınız ki bu da fazladan kalori demektir. Eğer kaloriyi dengede tutmak istiyorsanız daha küçük tabaklar kullanmanız gerekecektir. Unutmayın; tabak ne kadar küçükse o kadar besin doldurmalısınız.