Kategoriler
Kişisel Bakım

Erkekler için tıraş önerileri


İster uzun ve düzgün bir sakalınız olsun ister kısa ve kirli. Sakal tıraşı ve bakımı hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Tıraş olurken kullandığınız ve yaptığınız her şey çok önemlidir. Peki tıraş öncesi, esnası ve sonrasında nelere dikkat etmeli? Bunları sizlerle beraber erkekler için tıraş önerileri isimli konumuza öğreneceğiniz.

Erkekler için tıraş önerileri

Önceden cildinizi nemlendirin


Sabahları uyandığımızda herkesin cildi normal zamanlara göre çok daha kuru olur. Dolayısıyla kesiklere ve çiziklere cildinizde yer vermek istiyorsanız, uyandıktan ve yüzünüzü yıkadıktan sonra cildinize 10 dakikalık bir süre tanıyın. Tıraş olmadan önce duş almak, uzmanlar tarafından sıkça öneriliyor. Çünkü sakal, ciltte bulunan bütün nemin yüzde 30’unu çeker. Eğer yeteri kadar zamanınız yoksa ılık ve nemli bir havlu alın ve cildinize birkaç dakika boyunca bastırın. Berberlerin de sıkça kullandığı bu yöntemle kesikleri ve çiziklere cildinizde yer vermeyeceksiniz.

Tıraş kreminizi dikkatli seçin


Cildinizi daha iyi nemlendirmek için bir diğer çözüm kremsi yapısı fazla olan tıraş kremlerinden kullanmanızdır. Tıraş kremlerinin verdiği nem ne kadar fazlaysa o kadar iyi. Çünkü tıraş olurken o kadar az efor sarf edersiniz, bu da ulaşmak istediğiniz görüntüyü size en kısa zamanda verir.

Tıraş fırçanızı doğru seçinEğer tıraş seanslarında sıkıntı yaşamak istemiyorsanız, bu konuda yapacağınız en iyi yatırım cilt tipinize uygun bir tıraş fırçası satın almak olacaktır. Tıraş fırçası, tıraş sırasında üç göreve sahiptir. Birincisi, tıraş fırçası tıraş köpüğünün yüzünüze eşit miktarda dağıtır ve bu da sakallarınızın arasında olan en küçük kılları bile defeder. İkincisi, tıraş köpüğünü cildinize uygularken tıraş fırçası boş durmaz ve ölü deriyi temizler. Üçüncü ise tıraş köpüğünü daha kremsi bir hale getirerek köpüğün gözeneklere ve kıl köklerine daha kolay ulaşmasını sağlar, bu da mükemmel bir sonuca varmak demektir.

Kaliteli jilet kullanın ve başlığını sık sık değiştirin


Tıraş olurken kullandığınız jiletin kalitesi her şeyden daha önemlidir. Unutmayın ve es geçmeyin, tıraş olurken yalnızca sakalınızı değil, cildinizdeki deriyi azda olsa kesiyorsunuz. Kör bir jiletle tıraş olursanız ömür boyu cildinizde kalacak çiziklere ve yaralara yol açma şansınız var. Bu sebeple, sakalınızın sertlik derecesine göre değişmekle birlikte, jiletinizi her 3 – 10 sakal tıraşından sonra değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Tıraş sonrası bakımını atlamayın


Tıraş öncesi olduğu kadar sonrasında bakım yapmak oldukça önemlidir. Tıraş yaptığınızda cildiniz hassas hale gelir. Hassas bir cilde sahip olduğunuz takdirde tıraş sonrasında kızarıklık, kaşıntı, yanma gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu tür problemler için uygulayacağınız en etkili çözüm yoluysa cildinize nemini geri kazandırmak. Bunun için, tıraş sonrası yağlardan veya kremlerden kullanabilirsiniz.