Crossfit sakatlıkları nasıl önlenir?


Crossfit genel olarak zamana karşı yapılan antrenmanlardan oluşuyor ve haliyle insanlar tarafından yanlış anlaşılıyor. Maalesef, ”Hareketleri mümkün olduğunca yarım bırakayım, sonra devam ederim” tarzı düşünen sporcular çok oluyor. Bu sporcular hem antrenmanlarından yeteri kadar verim alamaz, hem de sakatlıklara yol açabilirler. Spor hayatınızda herhangi bir sorun yaşamamanız için crossfit sakatlıkları nasıl önlenir isimli konumuzu derledik.

Crossfit sakatlıkları nasıl önlenir?

Squat


Squat basit bir çömelme hareketi olarak bilinir. Ancak doğru yapmadığınız sürece alt sırt kaslarında ve dizlerde sakatlıklar meydana gelebilir. Squat yaparken özellikle dikkat etmeniz gerekenlerden biri, dizlerinizin ayak başparmağını geçmemesidir. Eğer dizleriniz ayak başparmağınızı geçiyorsa, squat değil, crossfit’te yeri olmayacak bir egzersiz yapıyor olabilirsiniz. Bu durumu hafife almayın, çünkü dizlerimiz sakatlanmaya en açık yerimizdir.

Overhead squatOverhead squad hareketi ağırlık içerir ve bu yüzden, dirseklerin ve omuzların durumu bu egzersizde çok önemlidir. Bu harekette almış olduğunuz yük direkt olarak omurganıza binmemelidir. Bundan dolayı vücudumuzun güçlü kasları olan omuzlarımızın devreye girmesi gereklidir. Omuzlarınızın devreye girebilmesi için, dirseklerinize kitlenmeniz ve tüm kolunuzun mümkün olduğunca tek parça haline gelmesi şarttır. Dirseklere yük binmediği zaman bütün yükü omuzlarınız yüklenecektir ki, bu da omurganızın rahatlamasını sağlayacaktır.

DeadliftDeadlift egzersizini yaptığınız sırada sırtınız ne dışarı doğru kambur olmalı, ne de içe doğru eğilmelidir. Tıpkı bir tepsi gibi düz olması gerekmektedir. Sırt içeri doğru eğilir, omurlardan birkaçına korkunç bir yük binecektir. Buna “omurgayla deadlift” yapmak denir ve oldukça tehlikelidir. Çünkü deadlift omurgadan değil, bacaklar, glute ve alt sırt bölgesiyle yapılır. Sırtınız dışarı doğru kavis aldığında ise boyununuz, üst sırt ve omuz bölgesine gereksiz yük bindirmiş olursunuz ve bu bölgelerdeki sakatlık ihtimalini arttırırsınız.