Çocuğun eğitiminde anne babaya düşen görevler


Şüphesiz her anne babanın isteği çocuklarının eğitim hayatlarında başarılı olmalarıdır. Fakat çocuğun başarısı sadece ona bağlı değildir. Anne ve babalar da çocuklarının okul hatta tüm hayatları boyunca başarılı bir birey olabilmeleri için bazı hususlara dikkat etmeliler. Bu yazımızda çocuğun eğitiminde anne babaya düşen görevler konusunu ele alıyoruz.

Çocuğun eğitiminde anne babaya düşen görevler

Başarının tanımını iyi yapın


Başarının sadece notlarla, artılarla ve yıldızlarla ölçülebilecek bir şey olduğunu unutun. Bunlar sadece semboldür ve sistematik bir etkenden dahildir. Oysa bunun yanı sıra çocuğun mutlu, sorumluluk sahibi, özgüvenli, problem çözme becerisi yüksek bir birey olmasına yardımcı olabilirsiniz. Başarı her zaman not veya yıldızlarla ölçülemez.

Derslerin amacını fark edin ve ettirin


Birbirinden farklı derslerin müfredatta yer almasının ve öğretilmesinin sebebi vardır. O da beynin farklı alanlarını aktive ederek zihnin potansiyellerini kullandırmaktır. Bu noktada eğitimciler ve anne babalar, çocuğun öğrenme serüvenini ciddiye almalı ve ezberden uzak, ama mantığa ve eleştiriye dayalı, görsel ve işitsel açıdan zenginleştirilmiş bir yöntemle çocuklara yardımcı olmalılar.

Çocuğunuzu tanıyın


Çocuğunuz ister yedi isterse 15 yaşında olsun, onu her daim tanıyın. Meraklarını, korkularını, hayallerini, sırlarını, dedikodularını, sizlere ve kendine yönelik düşüncelerini, eleştirmeden ve kötülemeden konuşmaya çalışın. Aranızdaki bu bağ, ona yakın olmanızı sağlamakla beraber sizi sadece “Dersin yok mu senin?” diye soran bir ebeveyn olmaktan korur.

Çocuğunuzla vakit geçirinGünde on beş dakika olsa bile ona vakit ayırın. Sizinle oynamak, oturmak veya sohbet etmek istediğinde ona “Git dersine çalış” demeyin. Önce onunla iletişime geçin, sonrasında ona dersle ilgili bir uyarı verebilirsiniz.

Hobileri ihmal etmeyin


Araştırmalara göre okul dışında bir sanat veya spor faaliyetine devam eden öğrenciler, sürekli evde tıkılı kalan öğrencilere göre çok daha başarılı oluyorlar. Oysa ülkemizde kurslar ve faaliyetler başarı engelleyici olarak görülüyor ki bu asla iyi bir davranış değildir. İyi yapılacak bir haftalık planla bir saat de olsa çocuğunuz beynini başka şeylerle de meşgul etmelidir.

Ödevleri siz yapmayın


Çoğu ebeveyn zamansızlıktan, sıkışıklıktan veya çocuğu reddettiği için çocuklarının ödevlerini yapabilmektedir. Bu sorununuzu çözmez, aksine daha çok büyütür. Çocuğunuzun disiplin anlayışına sahip olmasını istiyorsanız ödevlerini kendisinin yapmasını sağlayın. Eğer çocuğunuz çok sıkılıyorsa araya dinlenme molası koyabilirsiniz.

Sorumluluk verin


Çocuğun yaşına uygun sorumluluk verin. Para ödeme, oda toplama, sofraya yardım etme gibi küçük sorumlulukları çocuğunuza olabildiğince erken yaşta alıştırmaya başlayın. Çünkü bunu yapması ileride kendini kimseye mahkum hissetmemesini sağlayacaktır.


Taklit etme


Eğer evde sürekli televizyon açıksa ebeveynlerin ellerinden tablet veya telefon varsa, ebeveynler asla kitap okumuyorsa çocuğun da bunu taklit edebileceğini unutmayın. Sergilemediğiniz bir davranışı çocuğunuzdan beklemek yerine tutumlarınızı değiştirmeye başlayın.