Kategoriler
Sağlık

Cilt kanseri belirtileri


Cilt kanseri dünyada en çok görülen türlerden biri olarak bilinir. Her ne kadar yüzde 5 gibi bir oluşma ihtimali bulunsa da, nadir bir durum olarak meydana gelir ve ölümle sonuçlanabilir. Eğer şüpheleniyorsanız cilt kanseri belirtileri isimli konumuzu yakından incelemenizde fayda var.

Cilt kanseri belirtileri

Bazal hücre kanseri


Bu cilt kanseri yüze ve boyna güneş vurmasından dolayı oluyor. Belirtileri ise bir inci ya da mumlu bir yumru oluşumuyla birlikte düz, et rengi ya da kahverengi yara benzeri bir lezyonun oluşmasıdır.

Pullu hücre kanseriBu kanser çeşidinin belirtileri ise yüz, kulaklar ve eller gibi pek çok güneş alan yerimizden dolayı kaynaklıdır. Esmer bir ten rengine sahipseniz bu hastalığa yakalanmanız daha muhtemel. Ayrıca güneşe maruz kalınmayan yerlerde de cilt kanserine rastlanabilir. Çıkan belirtiler ise kırmızı ve sert bir nodülle birlikte pullu, kabuklu bir yüzeye sahip düz bir lezyon oluşumudur.

Melanoma


Bu kanser tipi ise nedeninin ne kadar güneşten dolayı olduğunu söyleseler de emin değiliz. Belirtiler ise; karanlık ve geniş büyük kahverengi beneklerin oluşması, sürekli olarak kanayan ve boyutlarıyla  birlikte şeklinde değişiklik gösterebilen ben oluşumu ve değişik renklere sahip lezyon oluşumlarıdır.