Kategoriler
Sağlık

Boyun ağrısı nasıl geçer?


Hemen herkesin hayatının bir döneminde karşılaştığı boyun ağrısı, pek çok farklı nedenden kaynaklanabilen fiziksel bir rahatsızlıktır. Yanlış uyku pozisyonu, sürekli değişen tansiyon, bilinçsiz vücut hareketleri, uzun süreli yanlış oturma şekli ve kas gerilimi bunlar arasında en yaygın olanlardır. Boyun ağrısı nasıl geçer başlıklı konumuzda bu rahatsızlığı tedavi edebileceğiniz yöntemlerden bahsediyoruz.

Boyun ağrısı nasıl geçer?

Dinlenme ve rahatlama


Boynu zorlamadan, doğal esneme hareketlerini yaparak ve 3 – 4 gün dinlenmek ağrının kendi kendini tedavi etmesine yardımcı olabilir. Dinlenme esnasında kesinlikle ağır yük taşınmamalı, araba kullanılmamalı, ev işi ya da uzun saatler bilgisayar başında oturmak gibi pek çok eylem boyun ağrısı sürdüğü sürece yapılmamalıdır.

Boynu hareket ettirmek


Boyun ağrısı nedeniyle boynu hareket ettirmekten kaçınmak, her insanın yaptığı bir eylem olsa da bu doğru değildir. Boynunuzu tamamen hareketsiz bırakmaktan kaçınmalısınız ve ağrı ne kadarına izin veriyorsa boynunuzu hareket ettirmeniz gerekir. Ağrının şiddetli dönemlerinde boynu nazikçe sağa sola çevirmek sizleri ağrıdan kurtaracaktır. Ani, sert ve doğal olmayan hareketler yapmayın, aksi halde ağrı artacaktır.

Yastık seçimiDoğru yastık seçimi yapmak her daim önemlidir, neden mi? Çünkü boyun ağrılarınızı azaltmada yardımcı olur ve size konforlu bir uyku sağlar. Uzmanlar her daim yan yatarken boynu yukarı kaldırmadan sadece şilte ve kulak arasındaki boşluğu dolduracak yükseklikte bir yastığın seçilmesi gerektiğini defalarca söylemiştir.

Ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler


Boyun ağrısı genellikle yanlış duruş, tutulma, hafif zedelenme benzeri neden dolayı kaynaklanır. Bu gibi durumlarda eczanelerde reçetesiz satılan ağrı kesicilerden temin edebilirsiniz.