Blender nasıl temizlenir?


Mutfakta işlerini kolaylaştırmakta üstüne olmayan blender, zaman zaman çok fazla kirlenmekte bazen lekelerin çıkmadığı bile oluyor. Fakat bu yazımız sayesinde blender temizliğiniz çok daha kolay hale gelecektir. İsterseniz blender nasıl temizlenir konumuza geçelim.

Blender nasıl temizlenir?

Kendi kendini temizlesin

Size biraz garip gelmiş ama o kadarda zor bir işlem değil. Blender’ınızı yarısına su doldurun ve biraz da içine bulaşık deterjanı ekleyin. Blender’ınızı düşük derece olacak şekilde 1 – 2 dakikaya yakın bir süreye ayarlayıp çalıştırın. Sonrasında blender’ınızı kapatıp dolum haznesini yerinden çıkararak ılık duru suyla iyice durulamaya başlayın. Bu yöntemi yaparken kullandığınız deterjan miktarı çok az olmalıdır. Aksi takdirde fazla köpürür ve durulanması zor olur. Eğer blender’ınızın kabı üzerinde damla lekeleri varsa bu tarz lekeleri temizlemek için blender’ı yarısına kadar suyla doldurun ve içine iri bir şekilde doğranmış limon atın. Düşük derecede 1 – 2 dakikaya yakın çalıştırdıktan sonra duru suyla beraber yıkayın.


Kalıplaşmış kirler ve ayrıntılı temizlik


Eğer blender’ınız üzerinde bulunan kirler yukarıda anlattığımız şekilde çıkmadıysa bu yöntemi deneyebilirsiniz. Ayrıca belirli aralıklarla bu şekilde temizliğini yapmanızı öneriyoruz. Blender’ınızın kullanım kılavuzuna uygun bir şekilde parçalarını birbirinden ayırın. Fişin bağlı olduğu kablo veya parça hariç diğer tüm aksamları suyla temizlemeniz mümkündür. Bu parçaları teker teker elinizde yıkamanız mümkündür. Öncelikle lavabonuzu deterjanlı suyla doldurarak bu su içinde bekletin ve hemen ardından sünger yardımıyla köpürtün. Unutmayın, duru suyla durulayarak temizlemeniz de mümkündür. Ardından ters şekilde bulaşık makinesine koyabilirsiniz.

Dikkat edin


Blender parçası olan bıçağı elinizde yıkarken çok dikkatli olun yoksa kendinize zarar verebilirsiniz. Blender parçalarınızı yıkadıktan sonra kurulayıp ondan sonra yerlerine takın.