Bebeklerde pişik nasıl önlenir?


Özellikle yeni doğan bebeklerde pişik oldukça sık görülmektedir. Bebekler çok küçük olduğu için tuvalet eğitimi de yoktur. Bundan dolayı bebeğin popo ve kasık gibi bez bölgelerinde ve etrafında tahrişler çokça görülür. Bu duruma tıp dilinde diaper dermatit; halk arasında pişik adı verilmektedir. Daha çok bilgi edinmek için bebeklerde pişik nasıl önlenir isimli konumuza devam edebilirsiniz.

Bebeklerde pişik nasıl önlenir?

Pişik nasıl meydana gelir?

Bebeklerin ciltleri normal bir insana göre çok daha hassastır. Bebeğin altında bekleyen idrar, kısa süre sonra amonyağa dönüşür ve bebeğin cildine zarar verir. Bu tahrişin asıl sebebi ise “candida albicans” denen bir mantardan dolayı kaynaklanmaktadır. Bu mantar, idrar ve dışkıyla çok çabuk reaksiyon gösterir. Bebeğin altı kapalı ve nemli olduğu için da bu mantarın çoğalmasına sebep olur. Pişik ise bebek bezinin, bebeğin ten bölgesinde temas ettiği bölgede kızarıklık ve kabarıklık olarak kendini gösterir.

Önlemleri nelerdir?


Pişik oluştuğunda ilk yapılması gereken bebeğin poposunu suyla yıkamaktır. Ardından pişik tedavisi için kullanılan pişik kremiyle bölge kremlenmelidir. Pişik kremleri genel olarak çinko oksit içerir ve beyaz yapıda kremlerdir. Bütün dünyada pişik tedavisinde çinko kullanımına özen gösterilir. Bu kremlerin herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Her bez değiştirmede çinko oksit içeren pişik kremlerini kullanmanız gerekir. Eğer bebeğinizin cildi aşırı derecede tahriş olmuşsa altı sık sık kontrol edilmeli ve bez çok az ıslanmışsa dahi hemen değiştirilmelidir. Ayrıca bebeğinizin altını havalandırmanız için ara sıra bezini çıkarmalısınız. Çünkü pişik deri hava almadığı zamanlarda çok daha çabuk yayılmaktadır.

Dikkat edilmesi gerekenler


Bebeğin altını temizlerken hijyenik bezler, mendiller veya havlular kullanılmalıdır. Pişik oluşumunun en büyük sebebi kullandığınız markanın kötü olmasıdır. Temizleme materyalleriyle bebeğin poposu temizlenirken bu işlemin yavaşça ve bastırılmadan yapılmalıdır. Bebeğinizin altını temizlerken asla kolonya veya kolonyalı mendil benzeri kimyasal ve yakıcı ürünler kullanmayın. Bebeğinizin kilosuna uygun olarak bez seçimi yapmalısınız.