Bebekler için eğlenceli oyunlar


Doğdukları andan itibaren büyüme süreci içerisine giren bebekler, geçirdikleri zamanın çoğunu çevrelerindeki her şeyi tanımaya harcarlar. Hatta bebeklerinin bu keşif sürecindeki aşırı hareketliliği yüzünden anne babalar çoğu zaman hiperaktif bir bebekleri olduğunu sanırlar. Peki bebeğinize hem oyun oynatıp, hem de onların etrafı keşfetmelerine yardımcı olmak istemez misiniz? O zaman vakit kaybetmeden bebekler için eğlenceli oyunlar isimli konumuza başlayalım.

Bebekler için eğlenceli oyunlar

Evde aktivite merkezi


Bunun için evinizde yastıklar, tabureler, tırmanılabilecek minderler, kutular vs. bulunması yeterlidir. Bebeğiniz için evde oluşturmuş olduğunuz bir aktivite merkezi bebeğiniz için normal parklardan daha eğlenceli olabilir. Aktivite merkezini kurmadan önce, belirli bir alan belirleyin ve orayı boşaltın. Bebeğinize zararı olabilecek tüm eşyaları kaldırın. Ardından, bebeğinizin koşabileceği ve tırmanabileceği alanlar inşa edin.

Hayvanlar alemi yarışıyor


Bebeğiniz hayvanları seviyor mu? O halde bir önerimiz var: Hayvanları taklit ederek yarışma yapabilirsiniz. Oyuna başlamadan önce bir alan belirleyin ve bebeğinizle fil, kurbağa, kedi ve köpek gibi pek çok hayvanın taklidini yapın. Amaç bitiş çizgisine varmak ve bebeğinizin hayvanları tanımasıdır.


Bebek Twister’ı


Bebeğinize ait oyuncaklardan, Twister halkalarına benzer olacak şekilde kırmızı, sarı, mavi ve yeşil olanları ayırın ve ardından bir kutuya yerleştirin. Çarkı çevirin ve hangi renk geldiyse bebeğinizin o kutudan aynı renkte olan oyuncağı almasına yardımcı olun. Bebeğinizin motor yetenekleri bu oyun sayesinde gelişecek ve renkleri öğrenmesine de katkıda bulunacaktır.

Neşeli enstrümanlar


Bu oyun için yanınızda plastik şişe, bakliyatlar, boncuklar veya bebek enstrümanları bulunması yeterlidir. Bu oyunumuz için ilk olarak, bebeğinizin farklı sesler çıkarabileceği, bakliyat veya boncukla doldurduğunuz farklı boyutlardaki şişeler gibi küçük enstrümanlar tasarlayın. Ardından ister kendi müziğinizi yapıp bebeğinizle çalmaya çalışabilir veya onun çıkarttığı sesleri çıkartarak eğlenebilirsiniz.


Balonları yakala


Bu oyun için yanınızda sabunlu su, balon üfleme veya kabarcık makinesi bulunması yeterlidir. Bebeğinizin hem çevresinde bulunan hareketli cisimleri daha çabuk kavrayacağı, hem de motor yetenekleri gelişeceği bu oyunu oynamadan önce etrafta bulunan tehlikeli aletleri kaldırmayı ihmal etmeyin. Ardından yavaş bir biçimde balonlar üfleyerek bebeğinizi balonları takip etmesi ve yakalaması için teşvik etmeye başlayın. Birkaç denemeden sonra bebeğinizin de üflemesine izin verebilirsiniz.