Anne olunca anlaşılan duygular nelerdir?


Anneliğin tanımını tek kelime ile yapmak gerekirse bunun “fedakarlık” olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bir anne tüm zamanını çocuğuna adar ve yemesinden, içmesinden, uykusundan, her türlü sosyal aktivitesinden, kısaca kendiyle ilgili her şeyden fedakarlık eder. İşin doğrusu annelerin yaşadığı ve hissettiği duyguları normal insanlar hissedemezler ve bu yüzden bazen onların duygularını abartılı bulabilirler. Annelere özel duygular hakkında hazırladığımız bu yazı onların duygularına tercüman olmayı hedefliyor…

Sadece annelerin bildiği duygular

Çocuklara nasihat vermek

”Üşütme”, ”Başkalarıyla konuşma”, ”Geç kalma”, ”İlaçlarını vaktinde al” ve kim bilir daha neler neler… Ama hepimiz biliyoruz ki bu uyarıları çocukları için endişelendiklerinden dolayı söylerler ve bunda da çok haklılar. Günümüzde dünya o kadar kötü bir yer haline geldi ki, anneler çocukları için endişelenmesin de kimin için endişelensin? Bu tatlı endişe aslında onların tatlı sevgisinden ibaret.

Kendinden çok onu düşünmek


Nasıl bir karaktere sahip olursanız olun, anne olunca kendinizi düşünmeyi bir kenara bırakıp önceliğinizi her zaman çocuklara verirsiniz. Onun için her fedakarlığı yaparsınız.

Uyumak için onları beklemek

Uyku birçok insan için oldukça önemlidir. Hatta kimi zaman annelerimize şaşırırız; nasıl bu kadar erken kalkıyor ve gece uykusuz kalabiliyor diye. İşte o annelik duygusu uykunun dahi önüne geçebiliyor. Çocuklarını asla yalnız bırakmak istemiyorlar, her anı onunla geçirmek istiyorlar.


Evin tüm işlerine yetişmeye çalışmak

Genelde anneler bir evin yükünü sırtlanırlar. Aslında çocukların da kendi sorumluluklarını üstlenmesi lazım. Çamaşırlarını katlamak gibi örnek verebiliriz… Fakat, çoğu anne sesini dahi çıkarmaz ve çocuklarının her daim rahat olmasını isterler ve tüm işi kendileri yaparlar.

Dedikleri her şeyin doğru çıkması

Anneler genel olarak en çok şikayet ettiği konu onların sözlerini dinlemediğimizdir. Bize zararlı dokunacak herhangi bir insanı hemen anlayabilirler ama anne olmayanlar için bunu anlamak oldukça zor gelebilir. İşte biz pişman olduğumuzda ”Anne haklıymışsın” demekten başka bir seçeneğimiz olmaz.

Çok büyük hatalar yapsak bile yanımızda olmaları


Annelerimiz en çok bağışlayıcı özelliklerine şaşırırız. Çünkü küçük veya büyük, ne kadar hata yaparsak yapalım bizi o hatalardan kurtarmak için her daim yanımızda olurlar. Arkadaşlarınız ve hayatınıza giren birçok insan sizi en küçük hatada bırakabilirken anneniz sizin yanınızda olmayı tercih eder.