Viyana hakkında değişik bilgiler


Viyana’nın, yedinci sefer ”en yaşanılabilir şehir” ünvanını aldığından haberiniz var mıydı?. Avusturya’nın başkenti olan şehir, Orta Avrupa’ya özgü tarihi dokusuyla sizi modernlikten biraz uzaklaştırıyor. Biz de bu güzel şehirle ilgili değişik olabilecek bütün bilgileri bir araya getirdik. Viyana hakkında değişik bilgiler isimli konumuz sizlerle…

Viyana hakkında değişik bilgiler

Kafe kültürü


1683 yılında şehri kuşatmaya başlayan Türkler, arkalarında çok fazla şekilde kahve çekirdeği bıraktı. Bu şekilde gelişen Kaffeehaus kültürü, zamanla Viyanalı olanların sosyal ve entelektüel yaşamının merkezi haline geldi. Bugün çoğu kafe orada yaşayanlar için açık durumda.

Şarap


Viyana, şarap konusunda önde gelen şehirlerden biri olarak kabul ediliyor. Bu şehirde her yıl yaklaşık 2.5 milyon litre şarap üretiliyor.

Köpek sever halk


Viyanalılar, köpeklere duydukları sevgileriyle tanınır. Dolayısıyla şehrin her yerinde özellikle akşam saatlerinde köpekleriyle dışarı çıkmış pek çok insan görebilirsiniz. Abartmıyoruz, toplu taşımada butiklerde ve hatta restoranlarda bile.

Dans


Şehirde neredeyse her yıl, 300’ün üzerinde balo gösterileri düzenleniyor. Bunların bir tanesi de 1877’den beri ülkede sıkıntı olmadığı sürece, Viyana Devlet Operasının açılışının kutlandığı, Viyana Filarmoni Orkestrasının performans sergilediği Opernball da var.


Şinitzel


Şinitzel, Avusturya’nın ulusal ve kültürsel yemeklerden sadece birisi. Dolayısıyla bu yemeği en iyi yerde yerim diyorsanız, gideceğiz yer kesinlikle Viyana.

Mezarlık


Viyana’da ünlü Zentral Friedhof isminde bir mezarlık bulunur, burası Avrupa’nın en büyük ikinci mezarlığı olarak biliniyor. Şehrin nüfusu bugünlerde yapılan bir araştırmaya göre 1.8 milyon olarak biliniyor; bu mezarlıkta bulunan merhum sayısı ise 2.5 milyonun üzerinde. Bu mezarlıkta uyuyanlar arasında; Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Johannes Brahms, and Johann Strauss gibi ünlü isimler de var.

İmparatorluğa ait hayvanat bahçesi


1752 yılında inşa edildiği öne sürülen Tiergarten Schönbrunn, dünyanın en eski hayvanat bahçesi olarak biliniyor. Schönbrunn Sarayında bulunan bu yapının hikayesi ise, bir canlı hayvan koleksiyonu yapmak isteyen İmparator Franz Stephan ile başladı.

Sigmund Freud


Psikanalizin kurucusu Sigmun Freud, dünyanın en ünlü Viyanalı vatandaşları arasında. 1938 yılında Nazilerden kaçmaktan başka çaresi kalmayan Freud, bir sonraki yıl Londra’da hayatını kaybetti. Fakat bugün müze haline gelen evini görme imkanınız var.


Dünya mirası


Viyana’nın şehir merkezi, bugün Unesco tarafından dünya mirası olarak listeye alınmış durumda. Şehirde barok mimarinin muhteşem örneklerine rastladığınız için buna inanmak pek şaşırtıcı değil aslında.