Uykuya yardımcı besinler


Uykusuzluk problemi sağlığınızı ve günlük hayatınızı etkiliyor olabilir. Ertesi günü yorgun geçirmekle beraber hiçbir şeyi doğru yapamadığınızı fark edebilirsiniz. Kaliteli geçirdiğiniz bir uyku, mutlu olmanıza yardımcı olur, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve sizi dinç tutar. Bu yazımızda sizlere uykuya yardımcı besinler konusunda bazı önemli bilgileri aktaracağız.

Uykuya yardımcı besinler

Muz


Uzmanlar muzun çok iyi bir yatıştırıcı olduğunu söylemekteler. Muz serotonin ve melatonin hormonlarının salınımını artırmaya yardımcı oluyor. İçeriğinde bulunan magnezyum sayesinde kasları gevşetip, rahatlamanızı sağlıyor. Muzu yatağınıza girmeden 1 – 2 saat önce yediğiniz takdirde iyi bir uyku çekebilirsiniz.

Papatya çayı


Papatya çayı içtiğiniz takdirde vücudunuz gevşer ve rahatlar. Papatya çayı stres seviyenizi ve sinirlilik halini azaltır, bu yüzden her akşam içmenizi öneriyoruz.

Patates


Patatesi fırında pişirdiğiniz zaman, içerdiği triptofan sayesinde midede bulunan asit seviyesini düşürür. Eğer dilerseniz sütle beraber püre haline getirip tüketebilirsiniz. Bu sayede uykuya dalmanız daha kolay olacaktır.

Ilık sütIlık sütün içinde de triptofan bulunur, zihninizi yatıştırdıktan sonra sizi uykuya hazırlar. Yatmadan önce ılık bir bardak süt içmenizi öneririz.

Somon


Somon, uykuya dalmayı kolaylaştırır ve melatonin hormonunun vücutta bulunan seviyesini arttırmaya yardımcı olur. Balığın melatonin üretimi için önemi çok büyüktür. İyi ve kaliteli bir uyku için akşam yemeğinizde somon tüketebilirsiniz.

Marul


Marul gevşemenizi sağlamakla beraber uykuya dalmanızı kolaylaştırır. Akşam yemeklerinde salata olarak tüketebilirsiniz. Bu sayede güzel bir uyku geçirebilirsiniz.

YoğurtSütte olduğu gibi yoğurtta da triptofan bulunur. Bu sayede beyne uyku sinyallerini göndermekle yükümlüdür. Ayriyetten, yoğurt çok iyi bir protein kaynağıdır. Bundan dolayı, uyumadan 1 – 2 saat önce rahatlıkla tüketebilirsiniz.