Tatilde gözleri tehdit eden alışkanlıklar


Bazı insanlar tatilde sadece eğleniliyor sanabilir. Fakat işin aslı en az eğlenmek kadar sağlığımıza dikkat etmektir. Hatta bazı kişiler fark etmiştir, tatilden dönünce yorgun oldukları kadar hasta olanlar da var. Sağlığımız için önlem almalıyız, bunun için tatilde gözleri tehdit eden alışkanlıklar isimli konumuzu okuyabilirsiniz.

Tatilde gözleri tehdit eden alışkanlıklar

Güneşe şapkasız çıkmak


Güneş zararlı ultraviyole ışınlarına sahiptir. Bu da gözlerde batma hissinin yanı sıra, yanma, katarakt oluşumuna ve sarı nokta rahatsızlığına kadar yol açabiliyor. Bu sebeple güneş ışınlarının en etkili olduğu 10.00 – 16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya çalışın. Eğer çok önemli bir işiniz varsa veya denize gitmek istiyorsanız geniş siperlikli şapka ve güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmeyin.

UV blokajlı güneş gözlüğü kullanmamak 


Güneş gözlüğü alırken dikkat etmeniz gereken nokta gözlük camlarının ultraviyole ışınlarını bloke edebilir özellikte olmalarıdır. Unutmayın ki güzel bir görünüme sahip fakat ultraviyole koruyuculuğu özelliği bulunmayan güneş gözlükleri zararlı olan ultraviyole ışıklarının gözünüze daha fazla girmesine neden olacaktır. Bunun dışında ultraviyole ışınları çevreden de yansımayı ihmal etmediği için yanları kapalı ve yüzü saran güneş gözlüklerini kullanmanız sizlerin yararına olacaktır.


Kontakt lenslerle havuza girmek


Kontakt lensle havuza ya da denize girdiğiniz halde enfeksiyona sebep olan etkenlerin lense yapışmasına ve göze bulaşmasına yol açabilirsiniz. Bu sebeple mümkün olduğu kadar kontakt lensle deniz ve havuza girmeyin. Deniz ve havuzda numaralı yüzme gözlüklerinizi takabilirsiniz.

Gözde makyaj varken güneşlenmekGözde bulunan makyaj ve güneşten korunmak için kullandığınız kremler zamanla eriyerek göze temas etmesine neden oluyor. Bu durum da gözlerinizde kızarıklık, batma, kaşıntı, sulanma gibi yakınmalara yol açıyor.