Su içmenin faydaları


Vücudumuzun yüzde 70’lik kısmı sudan oluşmaktadır. Susuzluk vücut yorgunluğu, zihinsel fonksiyonların gerilemesi ve hatta kan depolarında azalmaya neden olabiliyor. Vücudumuz yeterli su almadığı zaman bundan en çok etkilenen organımız böbreklerimiz olur. Böbrekler düzenli çalışması için suya ihtiyaç duyar, yeteri kadar içmediğiniz halde taş ve kum oluşumuna sebebiyet verir. Sizler için su içmenin faydaları isimli konumuzu derledik.

Su içmenin faydaları

Ağız kokusunu önler


Gün içinde az besin tüketimi ve yetersiz sıvı tüketimi sebebiyle ağızda bulunan sıvı alımı azalıyor. Tükürük üretimi azaldığı zaman ağız temizliği için gerekli olan sıvı yetersiz kalıyor. Bundan dolayı ağız kokusu meydana geliyor. Tükürük salgısı azaldığı taktirde, kokunun yanı sıra ağız kuruluğuna da yol açar. Ağız kuruluğu ise yutkunma, çiğneme ve hatta konuşmanızı bile etkileyebilir.

Saçlara sağlık katar


Yetersiz su tüketimi saç kuruluğuna, kırılmalara, kepeklenmeye ve saç kayıplarına sebebiyet verir. Su sadece nemlendirmekle kalmaz, vücudu temizleyerek sağlıklı, ipeksi ve parlak saçlara kavuşmamızı da sağlar.

Beyinsel faaliyetler için önemlidir


Unutkanlık merkezi beyin olduğu için elimizden geldiğince orayı korumalıyız. Bunun için yeterli ve sağlıklı derecede su tüketmeniz gerekiyor. Susuzluk unutkanlığın dışında, dikkat süresini ve hareket yeteneğini de olumsuz yönde etkilemekle biliniyor.


Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmeye yardımcı olur


Gebelik döneminde vücudun normalden çok daha fazla suya ihtiyacı vardır. Sebebi ise, bebeğin gelişmesi, anne karnındaki sıvı içinde olur, annenin kan hacmi artar ve bu da daha fazla su ihtiyacı demektir. Sağlıklı bir gebelik dönemi istiyorsanız, artan su ihtiyacınızı karşılamanız gerekecektir.

Strese iyi gelir


Beyin dokusunun yüzde 85’i sudan oluşmaktadır. Eğer vücudunuzda yeteri kadar su yoksa hem ruhen hemde fiziksel olarak kendinizi halsiz hissedersiniz. Susuz kalamamamızın asıl sebebi budur. Susuz kalan beyin dokuları, su içmek için sürekli bir istek duymamıza sebebiyet verir ve suya erişimin bulunmadığı ortamlarda kendimizi gergin hissederiz.

Böbrek taşı riskini azaltır


Böbrekler vücudumuza bulaşabilecek olan yabancı ve zararlı maddeleri bizden uzak tutmakla görevliydi. Yeterli su tüketimi olmadığı zaman bu işlemi gitgide daha yavaş yapmaya başlarlar. Bu durum bazı böbrek hastalıklarına neden olmakla birlikte, minerallerin birikimi de böbrek taşı oluşumuna neden olur.


Kas kitlesi fazla olanlar için daha çok gereklidir


Sporunuzu yaparken bir yandan da sağlığınızı korumanız gerektiğini unutmayın. Bunun için beslenmeniz, yaptığınız egzersizleri, tükettiğiniz suyu ve uykunuzu bir düzende tutmanız gerekiyor. Eğer kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız, kas geliştirici antremanlarda bu dört kurala çok dikkat etmeniz gerek. Vücudunuzdaki kas kütlesinin artmasına karşın gerekli olan su tüketimini de arttırmanız lazım. Egzersiz veya antremanların başlayış ve bitişinde içeceğiniz su, yaşanabilmesi olağan kramp ve kasılmalara karşı gelmenizde size yardımcı olacaktır.