Sağlığı etkileyen moda trendleri


Pek çok kişinin muzdarip olduğu rahatsızlıklardan biri olan bel ağrısının önüne geçmenin kendi elinizde olduğunu biliyor muydunuz?  Bel ve omurga sağlığı için günlük yaşantınızda giymiş olduğunuz kıyafetlerden yatak ve yastık seçimine, yaptığınız egzersiz türünden topuklu ayakkabıya kadar pek çok şeye dikkat edilmesi gerekiyor. Tıpkı bu örnekte olduğu gibi sağlığınızı koruyabilmek için bazı kıyafet ve aksesuarlardan uzak durmak gerekir. Bu yazımızda sağlığı etkileyen moda trendleri konusunu ele alıyoruz.

Sağlığı etkileyen moda trendleri

Yüksek topuklu


Yüksek topuklu ayakkabılar ayak anatomisini bozduğu uzmanlar tarafından sıkça söylenmekte. Bu anatomi vücutta ciddi hastalıklara yol açabilir. Topuklu ayakkabı giyildiği takdirde vücudun kuvvet merkezi öne doğru kayar. Bu da kalçanızın ve omurganızın hizasını bozarak vücudunuza zarar verir.

Yüksek veya düşük belli pantolon


Hem yüksek bel hem de sıkı pantolon ve etekler yürüdüğünüz esnada kalça ekleminde adımlama denen mekaniği bozar. Bu sebeple, kalça ve diz bölgelerindeki eklem kıkırdağı yüzeyinde aşınma riski oluşabilir.

Küpe


Küpeler pek çok uzman tarafından tehlikeli bir aksesuar olarak görülmektedir. Tavsiye verecek olursak asla ağır ve büyük küpeler kullanmamalısınız. Bu tarz küpeler siz farkında olmadan kulakta yırtılmalara neden olabiliyor. Ayrıca egzamaya benzer cilt hastalıklarının riskini de arttırabiliyor.


Omuz çantası


Yandan tek omzumuza astığımız bu tür çantalar omuz ve bel ağrılarına sebep oluyor. Bu sebeple omuz çantası takmamalı veya sürekli yönünü değiştirerek kullanılmalıdır.

Kemer


Pantolon, etek  ve elbise tarzı kıyafetleri daha şık bir hale getirmenin yollarından biri kemer kullanmaktır. Fakat unutmayın ki aşırı sıkı bağladığınız kemerler varis oluşumuna sebep olabilir.

Naylon kumaştan kıyafetlerKıyafet alışverişi yaparken şık olmanın yanı sıra vücudunuzun hava almasına da dikkat etmelisiniz. Naylon ve sentetik yerine pamuklu penyeler seçmek sağlığınız için çok daha uygundur. Kansorejen içerikli kumaş boyalarının deriye temas etmesi hem derinize hem de metabolizmanıza zarar verir.