Ramen tarifi


Uzak Doğu kökenli olan ramen, çorba içinde sunulan eriştenin Japonca ismidir. Genellikle çorbası et suyuyla yapılarak dilimlenmiş et, kurutulmuş deniz yosunu, kamaboko, yeşil soğan ve mısır gibi malzemelerle birlikte servis edilen proteini bol bir yemektir. Hem doyurucu hem de lezzetli olan ve  bu yemeğin genel olarak adına da ramen denilir. Japonya’daki hemen hemen her yöre veya adada, ramen’in birçok çeşidini bulmanız mümkün. İşte huzurlarınızda ünü dünyaya yayılmış ramen tarifi

Ramen tarifi

Malzemeler

Bu tarifimiz için gerekli malzemeler; 400 gram tavuk, bir paket ramen, iki yemek kaşığı soya sosu, bir tatlı kaşığı rendelenmiş taze zencefil, iki adet yumurta, 4 – 5 dal taze soğan, iki diş sarımsak, yarım çay kaşığı kabartma tozu, bir yemek kaşığı susam yağı ve bir çay kaşığı tuzdur. Üzeri içinse; 4 – 5 dal taze soğan (yeşil kısımları kullanılacak) ve 100 gram soya filizine ihtiyaç var.


TarifiBaşlangıç olarak bir tencerenin içerisine tavukları yerleştirin. Üzerine iki su bardağı su katın. Sarımsak, zencefil, yeşil soğan ve tuzu da suyun ardından ilave edin ve yumuşayana kadar 30 dakika kadar kaynamasına izin verin. Sonrasında haşlanmış tavukları suyun içerisinden alın. Didikleyin veya istediğiniz şekilde ve büyüklükte kesmeye başlayın. Suyu süzgeçten geçirip, başka bir tencereye alın. Suyun içine soya sosu ve susam yağını nazikçe dökün. Yaklaşık 15 dakika kadar bu şekilde kaynatın. Başka bir tencere alın ve içerisine iki su bardağı su koyup kaynatın. Kaymaya başlayınca içerisine ramen’leri ilave edip, ardından kabartma tozunu da ilave edin. Ramen yumuşak hale gelene kadar pişirin. Rameninizi süzgeçten geçirip, bir kasenin içerisine alabilirsiniz. Soya sosuyla beraber kaynattığımız sudan birkaç kepçe üzerine alın. Ardından, üzerine haşlanmış yumurta, taze soğan ve haşlanmış tavuk koyun. Son olarak soya filiziyle beraber servis edebilirsiniz.