Plank nasıl yapılır?


Kışın bolca spor yaparak fit vücudunuzla yaza başlamış olabilirsiniz. Fakat tatilin tadını çıkarmak için o plaj senin bu plaj benim derken yüksek ihtimal spora yeterince vakit ayıramadınız. Şimdi sıra  tatilde aldığınız kiloları vermeye geldi. Maalesef hat böyle bir döngü. Peki herhangi bir ekipman olmadan karın ve bel çevresindeki yağlardan kurtulabileceğinizi biliyor musunuz? Bunun yolu plank yapmaktan geçiyor. Bu yazımızda plank nasıl yapılır konusuyla karşınızdayız.

Plank nasıl yapılır?

Forearm klasik plank


Öncelikle düz bir zemine uzanın ve şınav çekme pozisyonuna gelin. Ön kolunuz ve ayak parmaklarınızın uçlarının yere değmesini sağlayın ve unutmayın bacaklarınız omuz genişliği kadar açık olmalıdır. Ellerinizi birleştirebilir veya açık bırakabilirsiniz; nasıl isterseniz. Vücudunuzun düz bir şekilde olmalıdır, kalçanızın yukarı veya aşağı yer değiştirmediğinden emin olun.

Straight arm plank


Klasik planktan farklı olan straight arm plank hareketinde dirsekleriniz yerine eller üzerinde ve yine parmak uçları üzerinde durun ve vücudunuzun dümdüz olduğundan emin olun.


Plank with arm / leg lift


Straigt arm plank pozisyonunu yaparken sağ kolunuz / sol bacağınızı düz bir şekilde uzatın ve bu pozisyonu vücudun düzgünlüğünü bozmadan korumaya çalışın. Aynı hareketi sol kol / sağ bacak için tekrarlayabilir ve bir düzene koyabilirsiniz.

Side plank


Klasik plank pozisyonunu göğsünüzle yavaş bir şekilde sağa doğru dönerek yan plank pozisyonunu alın. Vücudunuzun düz ve dengede kaldıktan sonra pozisyonu bozmayaya gayret gösterin. Sonrasında başlangıç pozisyonunuza dönün ve aynı hareketi diğer tarafınız için de tekrarlayın.

Plank jacksBu pozisyonda iken aynı anda bacaklarınızı yana doğru açın ve kapatın. Bu sırada kol, omurga ve kalça pozisyonunuzun bozulmadığından emin olun.