Kategoriler
Sağlık

Kurdeşen hastalığı nedir?


Kurdeşen vücudun herhangi bir bölgesinde oluşum gösteren çevresi kızarık, orta kısmı soluk ve kaşıntılı olmasıyla beraber, döküntülü bir cilt hastalığıdır. Kabarıklıklar 2 mm’den 30 cm boyutlarına kadar gelebilen plak şeklindedir. Plak şeklinde ortaya çıkan görüntülerin genelde 20 dakika ve 3 saat aralığında sürerek, iz bırakmadan olduğu gözlenmektedir. Ancak daha sonra vücudun farklı bir bölgesinde tekrar meydana gelir. Bu yazımızda kurdeşen hastalığı nedir ondan bahsettik.

Kurdeşen hastalığı nedir?

Kurdeşen hastalığı neden olur?

Kurdeşen, deri damarlarında çokça stres ve damarların aşırı genişlemesi sebebiyle hücreye kan sıvısı sızarak oluşum haline gelen bir rahatsızlıktır. Fazla derinlerde çok daha etkili olduğu zaman kızarıklık veya kaşıntı haricinde yoğun ağrılara ve ödeme neden olabilir. Kurdeşen hastalığı toplumun yüzde 20’sinde kadar ortaya çıkmaktadır. Erkeklere göre kadınlarda daha fazla görülen bu hastalığı 20 – 40 yaş aralığında daha fazla oluşum göstermektedir.

Kurdeşenin belirtileri nelerdir?

Bu hastalıkta en belirgin etkenlerden biri 1 – 2 cm boyutunda olan kızartı, kabarık, kaşıntılı ve sürekli yer değiştirebilen döküntüleridir. Oluşan kabarıklıklar genellikle kol, bacak, yüz ve parmaklarda meydana gelir. Kurdeşen hastalığı iki türden oluşmaktadır. Her iki kurdeşen türünde de görüntü farklı değildir, ancak devam etme süreleri farklılık göstermektedir.

Bitkisel kür


Bu kür için şunlara ihtiyacınız olacak: Üç yemek kaşığı papatya çiçeği, bir su bardağı limon suyu ve bir litre su. Hazırlanışı ise suyun içine papatya çiçeği ve limon suyu ilave ederek kaynatın. Kaynayan suyu süzgeçten geçirmenin ardından ve banyo suyuna ilave edin. Ardından banyonuzu onunla alın.


Bitkisel kür


Bu kür için şunlara ihtiyacınız olacak: Bir tutam şahtere, iki yemek kaşığı gelincik çiçeği, bir su bardağı peynir suyu ve bir litre su. Hazırlanışı ise peynir suyu haricinde bütün malzemeleri bir tencerenin içine alın. 8 – 10 dakika kadar kaynatın ve karışımı süzgeçten geçirin. Ardından suyun içine bir su bardağı kadar peynir suyunu da ekleyip gün içinde üç defa bir çay bardağı için.

Bitki çayı


Bu çay için şunlara ihtiyacınız olacak: Fesleğen, rezene, yabani mercanköşk ve papatya. Hazırlanışı ise tüm bitkileri eşit miktarda olacak şekilde bir çay olarak hazırlayın. Ayrıca elde edilen çay banyo suyuna ilave edilerek kullanılabilir.