Keman nasıl temizlenir?


Telli çalgılardan sadece biri olan kemanın tellerine reçine yaya sürüldüğü için, kemanın çalınması sırasında bu reçine toz haline gelir ve kemanın üzerine dökülür. Tellerde ve keman üzerinde biriken reçine sırf bu yüzden kemana zarar verebilir. Özellikle kemanın cilası ve keman gövdesi reçineden bir hayli etkilenir. Bundan dolayı kemanın genel temizliğini aksatmamalısınız. Keman nasıl temizlenir isimli konumuz sizlerle…

Keman nasıl temizlenir?


Kemanın içinden başlamak için, temiz ve kuru bir avuç kadar pirinci F deliklerinden içeri atmakla başlayın. Kemanı çok olmayacak şekilde sallayıp ters çevirin ve pirinçlerin bir kısmını içinden boşaltın. Pirincin yavaş yavaş silah bir hal aldığını göreceksiniz. Kemanın kirlilik durumuna göre bunu bir süre yapmaya devam edin. Pirinç miktarını iyi ayarlamanız gerekebilir. Çünkü az pirinç aldığınız zaman kemanınız tam temizlenmeyebilir. Çok pirinç kullanırsanız geri çıkarmakta güçlük çekebilirsiniz.


Kemanın gövde temizliğini yaparken dikkat etmeniz gereken şey cilasına zarar vermemektir. Bazı cila dostu kimyasallarla birlikte kemanı temizleyebilirsiniz. Fakat her zaman bu kimyasalları marketlerde bulamazsınız. Bu malzemeler yerine “viol” adlı, piyasada bulabileceğiniz bir temizlik malzemesi kullanabilirsiniz. Bu malzemeyi bir pamuğa dökün ve kemanınızın gövde kısmına yedirmeye başlayın. Bir süre sonra pamuk kirlenecektir.


Kemanınızın tel temizliği için kolonya güzel bir tercih olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken şey, kolonyayı asla tuşe ya da gövdeyle temas ettirmemek gerektiğidir. Aksi taktirde içeriğinde bulunan alkol, kemanın cilasını çözer ve geri dönüşü olmayan zararlara sebebiyet verir. Bu durumdan sıyrılmak için temizliğe başlamadan önce temiz bir bez alın ve gövdenin üzerine boşluk olmayacak şekilde yerleştirin. Kolonyayı hiçbir şekilde pamuktan taşacak kadar fazla koymayın.