Hangi besinleri çiğ tüketmelisiniz?


Araştırmalara göre ne kadar pişmiş besin tüketirsek o kadar kilo alıyoruz. Bunun nedeni pişmiş yiyecekler yumuşamış ve işlem görmüş olduğu için, vücut bunları sindirmek için normalden daha çok enerji harcıyor. Ancak çiğ tüketildiğinde vücut daha fazla zorlanmakla beraber vücudu daha hızlı çalıştırmaya başlıyor. Buna göre çiğ besinlerle beslenen insanlar normal insanlardan daha daha hızlı ve daha çok kilo veriyor. Ayrıca bazı sebzeleri çiğ tükettiğinizde bazıları ise pişirildiğinde daha sağlıklı olabiliyor. Hangi besinleri çiğ tüketmelisiniz öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Hangi besinleri çiğ tüketmelisiniz?

Sarımsak


Sarımsak kötü kokusu nedeniyle çoğunlukla pişmiş olarak yenir. Fakat kokusuna rağmen sarımsağı pişirmeden tüketmek sağlığımız için çok daha iyi bir tercih olacaktır. Sarımsağı çiğneyerek yediğiniz zaman içerisindeki alisin maddesi açığa çıkar. Bu sayede metabolizmayı hızlandırır ve vücut fonksiyonlarına olumlu etki eder.

Brokoli


Brokoli kanserden koruyucu olarak bilinir. İçerisinde myrosinase adına sahip çok kuvvetli bir enzim barındırır. Fakat brokoli pişirildiği taktirde bu enzim etkisini yitirir. Buharda pişirdiğinizde bile bu enzimi çok az miktarda tüketirsiniz. Ayrıca K vitamini bakımından oldukça zengin olan brokoliyi çiğ tükettiğinizde vücut daha sağlıklı olacaktır.

Kakao


Çikolata, kuşkusuz herkesin sevdiği bir besindir, fakat içerisinde çok fazla yağ ve katkı maddesi barındırıyor. Çikolata yerine kakao tüketmelisiniz. Sebebi ise kakao sağlıklı vitaminler ve lif içeriğiyle zengindir. Ayrıca verdiği mutluluk da çok daha fazladır.


Kuruyemişler ve çekirdekler


Özellikle ara öğünlerin olmazsa olmazları taze ve doğal kuruyemişlerle çekirdeklerdir. Bu besinler çiğ tüketildiği zaman hem kolesterolü dengeler, hem de kalp hastalıkları olan riskini azaltır. Pişirdiğiniz zaman besin değerleri dağılır ve serbest yağ asitlerine dönüşür.

Chia tohumu


Son zamanların popüler besini olarak bilinen chia tohumunu çiğ tükettiğiniz taktirde çok güçlü magnezyum ve kalsiyum haline gelir. Chia tohumunu özellikle kahvaltılarınıza ekleyebilirsiniz.

Yeşil yapraklı sebzeler


Lahana, ıspanak gibi pek çok yeşil yapraklı sebzeler vitamin, mineral, lif ve amino asitleri içeriğinde bulundurur. Yeşil yapraklı sebzelerin besin değerinden tam olarak yararlanmak istiyorsanız çiğ bir şekilde tüketmeniz gerekiyor.


Probiyotikler


Özellikle turşu gibi fermente edilmiş besinler doğal probiyotik görevi nedeniyle çiğ tüketilmelidir. Turşu hem metabolizmayı hızlandırır, hem de içerdiği yararlı bakterilerin sayesinde vücuda pek çok konuda katkıda bulunur.