Evde kil maskesi nasıl yapılır?


Kil maskesi, cilde olan mucizevi faydaları sayesinde cilt bakımında ve güzellikte antik çağlardan bu yana kullanılmaktadır. Mineral bakımından zengin kil maskesiyle temiz, parlak ve ışıltılı bir cilde sahip olabilirsiniz. Peki bu maskeyi hazır almak yerine evinizde hazırlayabileceğinizi biliyor musunuz? Evde kil maskesi nasıl yapılır bu yazımızın konusu.

Evde kil maskesi nasıl yapılır?

Yağlı ciltler için kil maskesi


Bu maskemiz için gerekli malzemeler; bir çorba kaşığı yeşil kil, bir tatlı kaşığı su, bir tatlı kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı karbonattır. Öncelikle söylediğimiz tüm malzemeleri bir kasede karıştırmaya başlayın. Ardından maskenizi temiz ve kuru  cildinize uygulayın. Gerekli gördüğünüz yerlerde fırça da kullanabilirsiniz. Kil çok hızlı kurur. Bundan dolayı, 5 – 10 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulamayı ihmal etmeyin. Bu maskeyi haftada iki kez düzenli olarak uyguladığınız zaman cildinizi aşırı yağlanmadan kurtarabilirsiniz.

Siyah nokta giderici kil maskesi 


Bu maske için gerekli malzemeler; bir yemek kaşığı beyaz kil, bir tatlı kaşığı bal, bir tatlı kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı esmer şekerdir. Tüm malzemeleri bir kasenin içerisinde karıştırdıktan sonra siyah noktalarınızın üzerine doğru uygulayın. Kuruyan maskeyi ılık su yardımıyla beraber dairesel hareketler yaparak temizlemeyin.


Sivilce lekeleri için kil maskesi


Bu maskeyi hazırlamak için kullanacağımız malzemeler; bir yemek kaşığı kırmızı kil, bir tatlı kaşığı yoğurt ya da süt, bir çay kaşığı zeytinyağı, bir çay kaşığı karbonat ve 4 – 5 damla limon suyudur. Tüm malzemeleri homojen bir karışım haline gelene dek karıştırın. Karışımı, sivilce lekelerinizin olduğu kısımlara uygulayın. Maske kuruyunca ılık suyla cildinizi durulayın.

Gözenek temizleyici kil maskesiMaskeyi hazırlamak için gerekli malzemeler; bir yemek kaşığı sarı kil, dört damla çay ağacı yağı, üç damla limon yağı ya da limon suyu ve maden suyudur. Kil, çay ağacı yağı ve limon suyunu bir kasenin içerisinde karıştırmaya başlayın. Homojen bir kıvama gelinceye dek maden suyu ilave edin. Daha sonra gerekli gördüğünüz kısımlara uygulayabilirsiniz. Bu maskeyi boyun ve dekolte bölgesine de uygulayabilirsiniz. Maske kuruduktan sonra ılık suyla durulamayı ihmal etmeyin.