Depresyona iyi gelen besinler


Depresyon, duygusal çöküntü anlamına geldiği için mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Kişinin yaşamını hem biyolojik, hem sosyal, hem de ruhsal olarak negatif olarak etkiler. Depresyona giren şahıs yaşamdan zevk alamaz, umutsuz ve çaresiz bir ruh haline bürünür. Yemek öğünlerinde artmalar ya da azalmalar görülür. Hafif ve orta dereceli depresyon, yaşam tarzı ve beslenmede yapılacak değişikliklerle tedavi edilebilir. Depresyona iyi gelen besinler bu yazımızın konusu…

Depresyona iyi gelen besinler

Tavuk


Tavuk ruh ve beden sağlığına iyi gelecek olan B6 vitaminini içinde bulundurmakla kalmaz, mutluluk hormonları serotonin ve dopamin salınımına yardımcı olur. Yani tavuk ne kadar çok tüketirseniz o kadar serotonin salgılarsınız. Burada dikkat etmeniz gereken, doğal ve organik tavuklar tüketmenizdir. Aksi takdirde B6 vitamini yerine hormon ilaçları almış olursunuz. Ayrıca tavuğu kızartmak yerine haşlayarak ya da ızgarada pişirerek yemek daha sağlıklıdır. Tavuğun derisi, kolesterolü yükseltir ve bu sebeple ondan uzak durmalısınız.

Balık


Somon, uskumru gibi çoğu balıkta bulunan Omega 3 yağ asitleri, ruh sağlığınızı pozitif olarak etkiler. Haftada en az iki kez balık tükettiğiniz zaman depresyon riskiniz azalacaktır. Bununla birlikte Omega 3 depresyon rahatsızlığını tedavi eder. Omega 3 yağ asitleri balığın dışında keten tohumu, kabak çekirdeği ve cevizde bulunur.

BalSaf bal mucizevi bir besin olarak bilinir. Kendinizi depresif ve mutsuz hissettiğinizde çikolata, pasta ve bir çok tatlı yiyecekler tüketmek istiyor olabilirsiniz. Fakat bu yiyecekler kan şekerinizi ne kadar yükseltirse o kadar da düşürür. Bu da daha kötü bir ruh haline bürünmenizi sağlar. İşte bunu yaşamamak için kan şekerini dengede tutacak doğal tatlılar tercih etmeniz gerekiyor. Bal doğal bir tatlandırıcıdır. Depresif duygularla başa çıkmanıza yardımcı olur.

Elma


Elmanın içerisinde bol miktarda B vitamini, potasyum ve fosfor vardır. Her gün bir elma tüketmek, beyin hücrelerinin daha hızlı iyileşmesini ve yenilenmesini sağlar. Elmayı kabuğuyla birlikte yemeniz sizler için daha iyi olacaktır. Elma suyunu seviyorsanız katı meyve sıkacağınız sayesinde kabuklarını da atmamış olursunuz. Elma suyu sinirlerinizi yatıştırır ve mutlu hissetmenizi sağlar.

Kaju fıstığıKaju fıstığı, C vitamini, magnezyum ve B6 vitaminleri açısından oldukça zengindir. C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirir ve sinir sisteminizi pozitif yönde etkiler. Depresyonu önleme ve depresyonla mücadelede çok önemli bir yere sahiptir. Ara öğünlerde bir avuç kaju fıstığı tüketerek kendinizi rahatlatabilirsiniz.