Çocukların tüketmemesi gereken besinler


Geçmişten bu yana vücudumuza alıştırdıkları GDO’lu besin ürünleri, tatlandırıcılar ve aroma vericilerin bağımlılık yaptığını biliyor muydunuz? Üstelik canınızın çekmesine veya gördüğünüzde yeme isteği uyandırmasına sebep olan bu bağımlılıktan kurtulmak pek de kolay değildir. Eğer erkenden tedbirinizi alırsanız bu gibi durumları çocuklarınızın başına gelmesini önlemiş olursunuz. Bunun için çocuklarınızı mümkün olduğunca fast food ve paketli yiyeceklerden uzak tutmanız gerekiyor. İşte karşınızda çocukların tüketmemesi gereken besinler

Çocukların tüketmemesi gereken besinler

Sosis, salam ve sucuk


Bu tür yiyeceklerin içeriğinde sodyum nitrit maddesi fazla bir biçimde bulunuyor. Bu demek oluyor ki, çok fazla tüketildiği zaman kanser gibi ciddi bir hastalığa neden olmaktadır. İnsan metabolizmasına pişmemiş et nasıl zarar veriyorsa, aynı zamanda sağlıksız ve hangi tür etten yapıldığı belli olmaması nedeniyle tüketimi çok tercih edilmemelidir.

Cips


Çocukların en çok sevdiği abur cuburlardan biri olan cipsin büyük bir yeri vardır. Cipsin yapımında kullanılan yağın zararlı olması ve içeriğinde kullanılan ürünlerin çok sağlıksız bir şekilde üretilmesi nedeniyle cips; çocukların ve hatta yetişkinlerin bile tüketmemesi gereken bir besindir. Cipsin içerisinde bulunan yüksek oranda yağ nedeniyle uzmanlar cips yemenin yağ içmekten hiçbir farkı olmadığı söylüyorlar. Bunu çok fazla tükettiğiniz halde obezite, diyabet, Alzheimer, ve hatta kanser gibi ciddi bir hastalıklar ortaya çıkabilir.

Patates kızartması


Patates kızartması fast food kategorisinde bulunuyor ve ana besinlerden daha çok tüketiliyor, hatta menü şeklinde satılan hamburgerleri farkında olmasak bile sırf patates için söylüyoruz. Ancak patates kızartması içeriğinde çok yüksek bir oranda akrilamid maddesi bulundurur, bu sebeple çok fazla tüketilmesi durumunda damar sertliği, şişmanlık, obezite ve hatta kansere bile neden olmaktadır.


Asitli içecekler


Çocukların en çok tercih ettiği içecek çeşidi olarak ilk sıralarda yerini almaktadır. Bunların içeriğinde bulunan asit, meyve aroması, tatlandırıcı ve renklendirici gibi zararlı maddeler sebebiyle asitli içecekler doktorlar tarafından tavsiye edilmeyen bir içecek türüdür. İçerisinde pek çok zararlı madde bulunduran bu içecekler, mide ve aynı zamanda bağırsak hastalıklarına neden olmaktadır. Asitli içecekler yerine çocuklarınızı süt, ayran ve kefir gibi içeceklere alıştırmanız çok daha doğru bir tercih olacaktır.

Boyalı şeker ve çikolataÇocukların en çok ilgisini çeken ve en çok sevilen tatlılardan biridir çikolata. Piyasada çokça çeşide sahip olan bu çikolatalar, içerisinde gıda boyasını çokça barındırıyor ve çok fazla oranda şeker kullanılması ve birtakım kimyasalların da bulunması nedeniyle çocuklar, hatta yetişkinler için de çok büyük zararları bulunmaktadır.