Çocuklar için yoganın önemi


Yoga sadece yetişkinlerin yapabileceği bir aktivite değildir. Kendinizin yanı sıra çocuklarınızı da alıştırmanız onlar için çok büyük bir avantaj haline gelecektir. Bu avantajların en önemlisi de sayısız yararlarını erken yaşta yaşayabilmeleri olacaktır. Yoga ilk olarak dengelerini sağlamaları, ayrıca beden ve koordinasyon açısından gelişmelerini ön görmektedir. Bunun yanında duygularına hakim olarak sakin kalabilme ve kendisini kontrol edebilme yetilerini öğrenmesini sağlar. Bu yazımızın konusu çocuklar için yoganın önemi

Çocuklar için yoganın önemi

Yogaya başlamak için hangi yaş uygundur?

Aslında bu sorunun cevabı doğru yaştan ibaret değildir, çocuğunuzun yetenekleri ve yaşlarına göre yoga egzersizleri öğretmek daha iyi bir tercih olacaktır.

İki yaşından itibaren, yani kreş dönemi

Bu yaş grubu için anahtar sözcük taklit olarak geçmekte sebebi ise kopyalamada son derece başarılılardır. Asıl bilmeniz gereken dünyayı farklı yollarla gözlemlemeye yeni yeni alıştıkları için sosyal etkileşimlerin bazen zor olabileceğidir. Bu yaşlardaki çocuklarla yoga yapmak, onlara kendi alanlarında fiziksel olarak hareket etmeleri için uygun bir yol sunacaktır. Bunun dışında toplu olarak yapıldığında örneğin bir sınıftaysa akranlarıyla daha kolay iletişime geçmeleri onlar için ilk adım olur.
Çocuklar bu yaşlarda şu pozları yapabilir; aşağı doğru eğilen köpek, kedi – inek, dağ, yıldız, sandalye, kurbağa pozu, zıplamak, atlamak, koşmak ve tek ayak üstünde durulan güvenli duruş.


4 – 6 yaş aralığındaki çocuklar


Çocuklar bu yaşlarda pek çok şeyin hayalini kurar ve görsel hafızaları çok daha güçlü olduğu için bu yaşlardaki çocuklarla yoga yapmak bir hayli eğlenceli olabilir. Bu yaşlardaki çocuklar hikaye duymayı ve ona poz yapmayı daha çok severler. Yeni pozlar uygulamakla beraber sizlere de öğretmek isterler. Koordinasyon, denge ve görsel kopyalama becerileri geliştikçe yapabileceklerinin ardı arkası kesilmez. Çocuklar bu yaşlarda şu pozları yapabilir: Bedenlerinin yanları, sağ ve sol, karşıt taraflar. Veya hayvan hikayesi anlatıp şunları birlikte yapabilirsiniz; bir kaplan gibi hareket et, bir at gibi yürü, yengeç gibi sürün vs.

7 – 8 yaş aralığındaki çocuklarDaha çok kompleks hareketlerini öğrendikleri bu yaş aralığında güneşe selam serisi ve ayakta yapılan denge duruşları uygundur. Bu yaş aralığında olan çocuklar vücudunun sınırlarını keşfetmeyi ve yeni şeyler uygulamayı çok severler. Çocuklar bu yaşlarda şu pozları yapabilir; Savaşçı 1 ve savaşçı 2 ve hatta 1’den 2’ye geçişler şeklinde rutin oluşturabilirsiniz. Çünkü düz bacak / bükülmüş bacakla ilgili talimatları daha iyi takip edebilirler ve bundan zevk alırlar. Savaşçı 1 ve savaşçı 2 ve hatta 1’den 2’ye geçişler şeklinde rutin oluşturabilirsiniz. Çünkü düz bacak / bükülmüş bacakla ilgili talimatları daha iyi takip edebilirler ve bundan zevk alırlar. Denge bu yaşlarda daha iyi ve güçlü hale geldiği sebebiyle, ağaç pozisyonunu onlara öğretebilirsiniz. Savaşçı 3 ve uçak pozunu ihmal etmeyin.