Çocuk beslenmesinde yapılan hatalar


Ebeveynlerin çocuk beslenmesinde “aman sağlıklı olsun”, “bağışıklığı kuvvetlensin” diye kalkıştığı bazı şeyler fayda yerine zarar sağlıyor. Çocukluk döneminde bulunan iştahsızlık ve yeme bozuklukları, yüzde 40 oranında bir yaşına yaklaşmış çocuklarda görülüyor. Ailelerin en çok şikayet ettiği konulardan olan iştahsızlık konusunda çocuklara baskı yapmak yerine sakin kalmanız gerekiyor. Bu yazımızın konusu çocuk beslenmesinde yapılan hatalar.

Çocuk beslenmesinde yapılan hatalar

Zorla yemek yedirmek


Eğer çocuğunuz yemek yemeyi çok sevmiyor veya o yemeği sevmiyor ise onu zorlamanın bir anlamı yok. Herhangi bir sağlık sorunu olmadığı sürece çocuğunuzu zorlamayın. Çocuğu kendi haline bırakıp acıktığında size söylemesini veya belirtmesini bekleyin. Annelerin yaptığı en büyük hatalardan biri çocuğunun doymadığını düşünüp daha fazla yemek vermektir.

Ödül olarak sevdiği bir abur cubur veya yemek kullanmakÇocuklar istenen bir davranışı yerine getirdiğinde ona her daim sırf yesin diye yemek kullanmak pek sağlıklı bir karar değil. Bu çocuğun beslenme karakterini olumsuz yönde etkiler. Günümüzde çocuklarda başlayan kötü beslenmenin başlıca sebebi budur. Tabii ki bazen sevdiği yemeklerle onu ödüllendirebilirsiniz fakat bu her zaman olmamalıdır. Bunu yapmaya devam edersiniz, çocuğunuz sadece bir çikolata ya da dondurma yiyebilmek için istediğinizi yapmak zorunda kalacaktır.

Yeni besinleri karışık vermek


Bebeğiniz ya da çocuğunuz için yeni başlayacağınız besinleri çocuğunuza tek tek denetmeli ve nasıl tepki verdiğini dikkate alarak devam edip etmeyeceğinize karar vermelisiniz. Bir seferde birden fazla besini tüketmesi zor olmakla beraber çocuğunuzun neyi sevip sevmediğini anlamayacaksınızdır. Büyüklerin olduğu gibi çocukların da sevmediği besinlere karşı saygılı olmalısınız. Çocuğunuzun temel besin gruplarından bazı yiyecekleri yemesi sizin için yeterlidir.


Bütün tatlılardan mahrum bırakmak


Tüm dünya çocuklarda obezite sorununa odaklanmışken elbette endişelenmenir gerekir, ancak tüm tatlıların yasaklanması ters etki yaratabilir. Çocukların gıdalarla (tatlılar da dahil) sağlıklı ve olumlu bir ilişkisi olmak için onlara bir gruptan mahrum etmemelisiniz. Çocukların yeme alışkanlıkları kısıtlandığında daha fazla yemek yemek isterler.