Cilt bakımında yapılan hatalar


Cilt bakımı her kadın için oldukça önemli ve yapılması gereken bir rutindir. Güzelleşmek ve cildimizin kusursuz görünmesi için cildimize bakmamızın yanı sıra bazı unsurlara da dikkat etmek gerekiyor. Cilt bakımında yapılan hatalar isimli konumuzu sizler için derledik.

Cilt bakımında yapılan hatalar

Cildi nemsiz bırakmak


Özellikle yağlı ciltleri olanlar nemlendiriciden sürekli olarak kaçarlar. Fakat nemlendiriciler cildinizin daha genç ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Dikkat edilmesi gereken konu ise, cilt tipinize uygun olan nemlendiriciyi seçmektir. Gündüz için güneş koruyucu içeren, gece için de besleyici ürünler tercih edebilirsiniz.

Makyajı temizlemeden uyumak


Bazen eve geç ve yorgun bir halde ulaşırız, bu da makyajımızı temizlememize neden olur ve sağlıklı bir cilt istiyorsanız bu alışkanlığı bırakmalısınız. Gün içinde makyajsız olduğunuz halde bile eve gidip yüzünüzü bol suyla yıkamanız gerekir. Bu kural sağlıklı bir cildin olmazsa olmazıdır.

Peeling yapmamakPeeling hassas ve problemli ciltlere sahip olanların kullanmadığı bir işlemdir. Fakat, haftada bir ya da iki kez cilt tipinize uygun olan ürünlerle yapıldığı takdirde cildinizi ölü derilerden arındırır ve bununla kalmaz cildinize ışıltı katar.

Güneş kremini kışın kullanmamak


Yazın yanınızdan ayırmadığınız güneş kreminizi kışın kullanamazsınız diye bir kural yok. Cildimiz güneş ışınlarına gün içerisinde çokça maruz kalıyor ve eğer kışın güneş kremi kullanmazsanız güneş lekeleri meydana gelir ve kırışıklıkların oluşumu hızlanacaktır. Bu sebeple, yaz – kış demeden yüzünüze ve kollarınıza güneş kremi uygulamalısınız.

Cilt tipine uygun ürün seçmemek


Cilt bakımında yapılan en büyük hatalardan biri önerilen bir ürünü hemen gidip almanızdır. Bir başkasının kullandığı ürün kendi cildinizde aynı sonucu verecek diye bir şey yok. Kendi cildinize zarar verebilecek ürünler kullandığınız halde cildinizin dengesini bozabilir, yaşlanmayı hızlandırabilirsiniz.

Sağlıksız beslenmekYaşam tarzı ve beslenme yaşlanmayı erteler veya hızlandırır. Güzel bir cilt istiyorsanız vitamin, mineral, antioksidan ve protein içeren besinlerle cildinizi içeriden beslemeniz gerekir. Bu sayede, canlı, sağlıklı ve genç bir görünüme sahip olabilirsiniz.