Cildi erken yaşlandıran etkenler


Cildiniz vücudunuzdaki en hassas yerlerden biridir. Cildinize iyi baktığınız sürece daha genç, daha fit ve daha enerjik bir görünüme ulaşabilirsiniz. Cildin yaşlı görünmesindeki en büyük etkenlerden biri de uykudur. Öncelikle uykunuzu iyi almalı ve güne güzel bir başlangıç yapmalısınız. Günün stresini atmak için kendinize yeni hobiler edinmelisiniz. Spor yapmak veya hafta sonları seyahate çıkmak gibi.

Cildi erken yaşlandıran etkenler

Güneş


Özellikle yaz aylarında güneşe katlandığımız oluyor. Kimyasal gazlar, fabrika atıkları, egzoz gazları gibi sebeplerden ötürü ozon tabakası her gün bir adım daha inceliyor ve güneşin zararlı ışınları dünyaya daha çok geçiş etki ediyor. Güneş ışınları ve güneş ışınlarından korunmak istediğiniz halde kullandığınız ucuz ve sağlıksız kremleri bir an önce bırakmalısınız.

Alkol


Sağlıklı bir cilt nem ve su ister. Alkol vücuda girdiği andan itibaren bu suyu engeller ve cilt kuruluğu, yorgun bir görünüm, gözaltı torbaları gibi problemleri ortaya çıkarabilir.

SigaraBirçok hastalığın sebebi olan sigara cildimizi oldukça yıpratmaktadır. Genellikle uzun süredir sigara içmeye devam eden insanların yüzünde lekeler, dudak çevresinde kırışıklıklar ve kuruyup çatlamalar olur. Tüm bunların dışında, sigara tüketimi kandaki oksijeni azaltır, bu sebeple cilt hücreleri kendini yenileyemez ve cildiniz daha erken yaşlanır.

Nemsizlik


Nemsiz cilt sizi olduğunuzdan daha büyük gösterir. Eğer cildinizi yeterince nemlendirir ve susuz bırakmazsanız cildiniz bu etkiyi azaltacaktır. Kuruyan cilt kırışır, kurur, dökülür. Her gün düzenli olarak cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

UykusuzlukUykusuz olduğunuz günler göz altınızın morardığını veya şiştiğini, cildinizin solgun ve hasta gibi göründüğünü mutlaka fark etmişsinizdir. Bunun nedeni uykusuz kaldığımız zamanlar cildimizin onarma ve yenilenme etkisinin azalmasıdır. Büyüme hormonunu herkes gece sargılar ve bu hormon salgılanmadığı zaman hücreler yenilenemez ve yıpranma süreci başlar.