Bit nasıl temizlenir?


Bit, insan ve memeli hayvanların vücutlarında bulunan bir parazittir. Yaşamak ve çoğalmak için deri parçaları koparmakla beraber, deriden salgılanan yağ ve bazen kanla beslenir. Yetişkin bir bit, yaklaşık susam tanesi boyutundadır. Yaşamak için kafa derisinde bulunan sıcak yerlerde yaşamakla beraber, kulak arkasını veya ense çukurunu tercih eder. İnsan vücudu olmadan sadece 48 saat yaşamına devam edebilir. Bit nasıl temizlenir bu yazımızın konusu…

Bit nasıl temizlenir?

Okaliptüs yaprağı çayı


İki fincan suyu kaynatın ve içlerine bir avuç okaliptus yaprağı atın. Karışımı 4 – 5 dakika ılımaya bırakın. Soğuduğunda ise, bitlerin yaşadığı bölgelere yani saç kökleri ve kafa derinize masaj yapın. İşlemin sonrasında, kafanızı yıkayabilir veya bir süre bu şekilde bırakabilirsiniz.

Biberiye çayı


Okaliptüs yaprağı ile birebir aynı yapılışa sahip.

Lavanta Esansı


Lavanta esansını marketlerde bulmanız mümkündür. Aldığınız ürünün saf lavanta yağı olmasına iyice dikkat edin. Birkaç damlasını kafa derinize masaj yaparak uygulayın.

Elma SirkesiÖncelikle banyonuzu alıp sonrasında 2 / 3 ölçek sıcak ya da ılık su, 1 / 3 ölçek elma sirkesiyle beraber bir karışım hazırlayın ve saçınıza yumuşak bir şekilde sürün. Kuru saça da uygulamanız mümkün.

Aromatik yağlar


Hindistan cevizi, yasemin, ıtır çiçeği ve anason gibi aromatik yağlar sizlere bu konuda çok yardımcı olacaktır. Kafanıza bir kaç damla dökün ve masaj yaparak yaymaya başlayın. Sonrasında yukarıda bahsettiğimiz elma sirkesi karışımını da uygulayabilirsiniz.

MayonezSaçınıza kuruyken bir veya daha fazla olmak üzere yemek kaşığı yardımıyla mayonezi yedirin. Uyguladığınız kürün etkisinin arttırmak için, saç derinize tamamen uyguladıktan sonra boneyi kafanıza yerleştirin ve arkadan bağlayın. Bunun sonrasında tek yapmanız gereken şey, en az 8 – 9 saat beklemelisiniz. Yeteri kadar zaman geçtikten sonra önce sıcak suyla kafanızı yıkamaya başlayabilirsiniz. Belirli bir yere kadar sıcak suyla yıkadıktan sonra dayanamayacak duruma geldiğinizde ılık suya geçiş yapabilirsiniz. Yıkama işinizi tamamen bitirdikten sonra dar dişli tarakla saçlarınızı ayıra ayıra taramaya başlayın. Bu işlemleri tekrar yapabilmek için bir haftayla 10 gün arası kadar beklemeniz gerekiyor.