Kategoriler
Temizlik

Bavul nasıl temizlenir?


Seyahatimize çıkmadan önce ne yapacağımız, nerede kalacağımız, bavulumuza hangi eşyalarımızı koyacağımız gibi pek çok şeyi düşünüyoruz. Fakat yolculuğun tamamlayıcı ve en önemli kısmını unutuyoruz; bavulumuzu temizlemek ve geri yerine koymak. Çok zevkli bir iş olduğunu söylemesek de bavulunuz o kadar zamandır peşinizde sürüklendiği için sizce de biraz temizliği hak etmiyor mu?Gelin hep beraber bavul nasıl temizlenir onu öğrenelim.

Bavul nasıl temizlenir?


İlk olarak, bavulunuzda bulunan her şeyi çıkarın. Temizlik işlemine başlamadan önce bavulunuz tamamen boş olmalıdır. Cepleri ve çıkarılabilir astarları kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Ardından eğer çıkarılabilir özelliği varsa, bu cepleri ve astarları çıkarın. Elektrik süpürge yardımıyla bavulunuzun içinde bulunan tüm toz ve kırıntıları temizleyin. Gözleri ve cepleri de aynı şekilde süpürebilirsiniz. Çıkarılabilir cepleri yıkamayı ihmal etmeyin. Bunu yaparken üzerinde bulunan talimatları okumayı da unutmayın. Eğer elde yıkanması gerektiği yazıyorsa, lavabonuzdan akan ılık suyla ve az miktarda sabunla yıkayıp kurutabilirsiniz.


Bavulun iç kısmında bulunan lekeleri temizlemek içinse, kullanmadığınız bir diş fırçası işinizi görecektir. Bir tatlı kaşığı karbonatla bir miktar suyu karıştırın. Ardından bu karışıma diş fırçasını batırın ve leke oluşan yerleri ovalayı. İşiniz bitince, ıslak kalmaması için bir saç kurutma makinesi yardımıyla bavulunuzu kurutun. Bavulunuzun dış kısmınının temizliğinden önce, içinin ve gözlerin iyice kuruması için balkonda ya da bol hava alabileceği bir yerde bekletebilirsiniz. Eğer bavulunuzda sert, plastik kaplamalar varsa, bu bölümleri hafif nemli ve sabunlu bir bezle beraber silebilirsiniz. Sonrasında, su izi oluşmasını istemiyorsanız, kuru bir havluyla kurulayın.

Bavulunuzun dış kaplaması eğer kumaştan yapılmaysa, nemli bir bezle silebilirsiniz. Fakat kumaş olması halinde çok fazla toz çekebilir. Bundan dolayı, eğer üzerinde evcil hayvan tüyü, tiftik gibi zor çıkacak olan maddeler varsa, temizlik işleminize başlamadan önce tüy toplayan bir roll-on kullanarak kirlerden arındırabilirsiniz. Bavulunuzun tekerleklerini, fermuarlarını ve diğer bölümlerini ılık, sabunlu suyla beraber temizleyebilirsiniz. Kiri, çamuru ya da diğer kalıntıları temizlemek için tekerlekleri tamamen döndürüp temizlediğinizden emin olun.