Avize nasıl temizlenir?


Avizeler evlerimizi aydınlatmakla kalmaz pek çok kişinin ilgisini çeker. Ara sıra tabii temizlemekte zorluk çekiyor olabilirsiniz fakat bu sizi yıldırmasın. Kimse evinde bulunan kirli bir avizeyi istemez. Bu yüzden temizlik rutininize avizeyide eklemeniz gerekecek. Avize nasıl temizlenir bu yazımızın konusu.

Avize nasıl temizlenir?

Kristal avize temizliği


Toz alma işlemiyle temizliğimize başlayabiliriz. Ancak bunun için bir merdiven kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Çünkü avizeyi yerinden çıkarmadan güvenli bir şekilde temizlemek için merdiven işinize yarayacaktır. Merdivene çıkmadan önce merdivenin altına örtü tarzı bir şey yaymanızı öneririz. Sebebi ise temizliği yaparken toz ve kirler dökülebilir, bunun için halınızı koruyabilirsiniz. Toz bezi yardımıyla avizenizin tozunu alın. Ardından, bir kovaya su ve içerisine birazda sirke koyun. Ayriyetten toz bezinin pamuklu olmamasına özen gösterin ve keten bez tercih kullanmaya çalışın. Çünkü pamuklu bezlerin lifleri kristal taşlarının arasında bulunan pabyonlara takılabilir, bu sebeple büyük bir tehlikeye yok açabilirsiniz. Keten bez kullandığınız halde bu tür problemlerle karşılaşmayacaksınız.

Su ve sirke karışımının içerisinde bezi ıslatın ardından sıkın. Bezin ıslak olmadığından emin olun. Çünkü çok ıslak olduğu durumda iz bırakacaktır. Temizleme işlemini avizenin iç yüzeyinden yukarıdan aşağıya olacak şekilde boyuna doğru yapmanız gerek. İç yüzey temizliğinin ardından dış yüzeyde de aynı işlemi tekrar edebilirsiniz.


Pirinç avize temizliği


Bu sefer kristal olan avizdelerde olduğu gibi toz almanıza gerek yok. Bir kovaya su ve biraz sirke koyun. Bezi alın ve hazırlamış olduğunuz karışımda nemlendirin. Nemli olan bezle temizliğe başlayın. Silme işleminin ardından kuru bir bez alın ve kurulama işlemini yapın.

Avize taşlarının temizliğiBir bardağın içine üç ölçek su bir ölçek saf alkol olacak şekilde dökün ve karıştırmaya başlayın. Avize taşları bildiğiniz gibi çıkartılabilir özelliğe sahip. Onları çıkarıp bu karışıma batırın. Temizleme işlemini yaptıkça su kirleniyorsa mutlaka değiştirmelisiniz. Taşları kurumaya bırakın ve nemli bir bezle silin.