Sıcaklarda kalbi koruyan önemler


Sıcak ve nemli havalarda sağlıklı kişiler bile bazen kalbiyle ilgili problem yaşarken, özellikle kalp hastalarında ciddi sorunlar oluşabilmektedir. Vücut ısısını dengede tutan en önemli mekanizmalardan biri, vücuttaki kan dolaşımıdır. Bunun için de kalp sağlığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Sıcaklarda kalbi koruyan önemler bu yazımızın konusu…

Sıcaklarda kalbi koruyan önemler

Bol bol su için


Aşırı sıcaklarda terlemeyle beraber oluşan sıvı kaybını önlemek için bol bol su içmelisiniz. Özellikle sıcaklığın en fazla olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında, saatte bir 2-3 bardak su, mutlaka içmelisiniz. Uzmanlar; kişilerin kilosuna göre değişmekle birlikte, özellikle yaz aylarında 2,5-3 litre su tüketmeleri gerektiğinin altını çizmektedirler.

İçeceklere dikkat


Kahve ve çay idrar söktürücü özelliği taşıdığı için, vücutta sıvı kaybını artırabilir. Dolayısıyla bu tarz içecekleri tüketmekten kaçının. Şekerli, gazlı ve alkollü içecekleri öğle saatlerinde tüketmemeniz gerekiyor. Kalp yetersizliğiniz var ise maden suyu gibi sodyum içeriği fazla olan sıvı içeceklerden de kaçınmalısınız.

Kıyafetleriniz pamuklu ve bol olsun


Aşırı sıcak havalarda açık renkli, pamuklu ve bol giysileri tercih etmelisiniz. Bu gibi giysiler yüksek hava geçirgenliği ve terlemeyi azaltıcı özellikleriyle sıcak havanın olumsuz etkilerini azaltabilirler. Eğer dışarı çıkmanız gerekiyorsa geniş siperlikli şapka, güneş gözlüğü kullanmalı, ayakkabılarınızın da rahat ve açık olmasına özen göstermelisiniz.


Serin ve kapalı ortamlarda bulunun


Güneşin yeryüzüne en dik geldiği 11.00-15.00 saatleri arasında, mecbur olmadığınız sürece dışarı çıkmamanızı öneririz. Vücut ısınızı düşürmek için klimalı ve serin ortamlarda durabilirsiniz.

Sporu akşam serinliğinde yapın


Spora sebebi ne olursa olsun ara vermeyin. Fakat güneş ışınlarının yeryüzüne en dik geldiği 11.00-15.00 saatleri arasında, aşırı terlemeye yol açarak kalbinizi yormanızın bir anlamı yok. Spor rutininizi akşam saatlerine erteleyebilir ya da serin ve kapalı yerlerde yapabilirsiniz. Eğer dışarıda spor yapmanız gerekiyorsa süreyi 90 dakikayla kısıtlamanız gerekebilir. Suyla beraber tuz kaybı da olacağı için mineral açısından zengin içecekler tüketebilirsiniz.

Sofranızda sindirimi kolay besinler olsunSıcak havalarda vücut ısısının doğru ayarı bulabilmesi için vücut yüzeyine yakın atardamarların iç organlara nazaran daha çok kanlanmaları gerekiyor. Yemek yedikten sonra dolaşımdaki kanın önemli bir miktarı organlarınızın kanlanması için kullanılıyor. Sindirim sisteminizi yormamak için sık sık ve az miktarda yemek yemeniz gerekiyor, yine sıvı kaybını azaltmak için sulu besinleri tercih etmelisiniz.