Enerji düşüren besinler


Enerji seviyeniz gün içinde pek çok kez değişebilir. Uykusuzluk, stres, hareketsizlik ve beslenme gibi pek çok etken enerjinizi düşürürken düzenli uyku, hareket ve sağlıklı beslenme enerjinizi düzenlemenize yardımcı olur ve bu sayede daima dinç kalabilirsiniz. Sağlıklı beslenebilmek için gıdaların vücudunuza olan etkileri hakkında bilinçli olmanız gerekir. Bu yazımızı enerji düşüren besinler konusuna ayırdık.

Enerji düşüren besinler

İşlenmiş besinler


Tahıllar, karbonhidrat bakımından zengin oldukları için vücudu enerjiyle doldurur. Fakat beyaz ekmek, makarna, pirinç gibi işlenmiş tahılları tüketmek güne enerjiniz olmadan başlayacağınız anlamına gelir. İşlenmiş tahıllar, daha az lif içerir, bu sebeple hızlıca sindirilir ve emilirler. Bu da kan şekerinin hızla yükselmesine ve hızlı bir şekilde düşmesine neden olur. İşlenmiş tahıllar yerine, tam taneli tahıllar iyi bir tercih olacaktır. Tam tahıllar, kan şekeri seviyesini düzenler, gün içerisinde enerjik bir kişiliğe bürünmenizi sağlar.

Şekerli yiyecekler


Gün içinde enerjiniz düştüğünde ”tatlı yemem lazım” diye düşünüyorsanız, yanlış yoldasınız. Sebebi ise, tatlı yani şekerli besinler kan şekerindenizde bulunan ani değişiklikler nedeniyle kısa sürede tekrar acıkmanıza sebep olur. Enerji seviyenizi yüksek tutmak istiyorsanız şeker yerine daha sağlıklı besinler tüketmelisiniz. Ayrıca özellikle sağlıklı gibi görünen meyvelerin yarısı şeker içeriyor. Bu konuda dikkatli olmanız gerekir.

KahveNe kadar çok kahve o kadar çok enerji mantığını unutun. Bu noktada özellikle miktarı çok önemlidir. Kahvenizi yeterli miktarda tükettiğinizde, fiziksel ve zihinsel olarak bedeninizi sizi geliştirecektir. Kısa süreli de olsa, enerji ve beyin fonksiyonlarınızda artış sağlayacaktır. Fakat düzenli olarak çok kahve içmek, vücudu buna alıştırır ve zamanla kahvenin olumlu etkileri azalır. Ayıca fazla kafein, uyku düzeninizi olumsuz etkileyecektir. Düzenli beslenme ve düzenli uykuyla birlikte, günde en fazla 3 fincan kahve içmelisiniz.

Aşırı yağlı yiyecekler


Kızarmış ve fast food yiyeceklerin size enerji verdiğini düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Sağlıklı ve enerjik bir vücut istiyorsanız bu tarz yiyecekleri hayatınızdan çıkarmalısınız. Yüksek yağ ve düşük lif içeren yiyecekler sindirim sisteminizi yavaşlatacaktır. Bunun yanı sıra, sizlere şişkinlik yaparak halsizleştirir.

AlkolAlkolün rahatlatıcı etkiye sahip olduğunu düşünen pek çok insan var. Fakat, bu pek de doğru değildir. Çünkü, alkol içtiğiniz zaman uyku düzeniniz bozulmaya başlar. Daha rahat uyuyor olabilirsiniz ama kesinlikle yorgun bir biçimde kalkacağınzı unutmayın. Bu tabii ki içtiğiniz miktara göre değişir. Bu sebeple, alkol tüketiminizi kontrol altına almanız gerekir.