Kategoriler
Temizlik

Elektrikli süpürge temizliği


Elektrikli süpürgelerin ev temizliğinde en çok kullanılan alet olduğunu söyleyebiliriz. Piyasada farklı pek çok marka ve model elektrikli süpürge bulunmaktadır. Temizleme yöntemleri de marka ve modele göre değişebilse de çok fazla değişmeyen bazı standartlar vardır. Bu yazımızda elektrikli süpürge temizliği konusunu ele alıyoruz.

Elektrikli süpürge temizliği

Kullanım kılavuzu


İlk olarak, her elektrikli süpürgenin farklı bir temizleme rehberi olduğunu belirtmemiz gerekir. Süpürgenizi satın alırken sormanız gereken ilk sorular arasında temizliği olmalıdır. Eğer sormadıysanız, kullanma kılavuzu sizlere yardımcı olacaktır. Kullanma kılavuzunu kaybettiyseniz, internette marka ve modelini aratarak araştırabilir, böylelikle ilgili yerleri okuyup temizliği hakkında fikir edinebilirsiniz.

Elektrikli süpürge nasıl temizlenir?


İlk yapmanız gereken makinenizin fişle olan temasını kesmektir. Elektrikli süpürgeniz toz torbalı modellerden biriyse; toz torbasını yerinden çıkartın. Eğer toz torbanız ağzına kadar doluysa yeni bir torba alıp mutlaka değiştirmelisiniz. Aldığınız torbanın makineye uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Aksi taktirde, ileride bununla ilgili problem yaşayabilirsiniz. Elektrikli süpürgenizde torba değilde tozların toplandığı bir hazneniz varsa, kullanım kılavuzundan ilgili bölümü incelemeniz gerekebilir.


Genel olarak toz haznesi bulunan makinelerin bu bölümleri yıkanabilir bir özelliğe sahip olsa da bazılarının nemli bezle temizlendiği de oluyor. Toz haznenizin yıkanabilir özelliği varsa; aşındırıcı deterjanlar asla kullanmayın. Mümkünse ılık suyla birkaç kez yıkadıktan sonra bırakın. Yıkamış olduğunuz toz haznesini tekrar yerine takmadan önce iyice kurumuş olduğundan emin olun.

Elektrikli süpürge filtresi

Her elektrikli süpürgenin sistemleri farkı olsa bile filtresi vardır. Bu filtrelerin bazıları yıkansa da bozulmaz, fakat bazıları hemen bozulabilmektedir. Filtrelerin yıkanıp yıkanmadığını öğrenmek için kılavuzuna bakmakta tarar var. Kılavuzu yoksa bile genel olarak çıkan filtrelerin üzerinde, veya plastik kısmında yıkanabilir olduğunu işaret eden musluk işareti bulunur. Bu işareti arayabilirsiniz. Yıkanabilir filtreleri; deterjansız olarak soğuk suda yıkamalısınız.

Eğer elektrikli süpürgenizin filtresi suyla temizlenebiliyorsa, aksi yazmadığı sürece soğuk suda yıkamalısınız. Sabun, deterjan gibi birçok ürün genellikle filtre temizliği için uygun değildir. Akan suyun altında yıkamak yeterlidir. Filtreyi yerine yerleştirmeden önce 24 saat boyunca ışık alan ortamda kurumasını sağlayın. Nemli ya da ıslak kalan filtreler sadece süpürgeye zarar vermez, elektrikle temas söz konusu olduğu için can güvenliği açısından da tehlike arz eder.

Süpürgenizin filtresi suyla olan herhangi bir temasa uygun değilse, elimizle sertçe vurarak tozlardan arındırabiliriz. Bunu gerçekleştirirken, elinize bir eldiven giymenizi öneririz. Ayrıca, çıkan tozu solumamaya dikkat edin, bu sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Tozdan mümkün olduğunca arındırmış olduğunuz filtreyi takarken dikkat etmelisiniz. Haznesine doğru oturduğundan emin olmalısınız.