Fark etmeden kalori alınan ortamlar


Günlük planlarınız, iş yoğunluğu ve sosyal aktiviteler zaman zaman öğünlerinizi kaçırmanıza sebep olabilir. Bu da sizi şekerli içecekler içme veya gece geç vakitte dışarıdan fast food söyleme gibi yüksek kalori almanıza sebep olacak davranışlara itebilir. İşte fark etmeden kalori alınan ortamlar ve alınması gereken önlemler…

Fark etmeden kalori alınan ortamlar

Havaalanı kaçamakları


Bazı seyahatlerinizin özellikle de bu iş seyahatlerinden biriyse stresli geçme ihtimali vardır. Bu yüzden havaalanına girer girmez fark etmeden aşırı şekilde yemek yiyor olabilirsiniz. Ancak, bu yaptığınız ve kaçamak olarak gördüğünüz durum hem uçaktayken midenizi rahatsız eder hem de kendinizi yorgun hissetmenizi sağlar. Mümkün olduğu kadar havaalanına tok ve sağlıklı bir biçimde gitmeye çalışın. Çok yoğunum havaalanından önce yemek yiyemem diyorsanız, mutlaka terminaller arasında bir kaç tur atarak en sağlıklı seçeneği bulduğunuzdan emin olmalısınız.

İş yemekleriÇalışmak istediğiniz sektörlerden gelen önemli davetleri hiçbir çalışan kaçırmak istemez fakat bu tip davetler biraz stresli geçebilir. Stresinizi bastırmak için kendinizi alkole fazla verebilirsiniz. Fazladan içtiğiniz bir kadeh şarap, kendinizi rezil etmenize bile sebep olabilir. Bu tarz ortamlarda kendinizi iki kadehle sınırlandırın ve mutlaka sağlıklı beslenin.

Evde film izlemek


Evde yalnız kalıp film izlemenin keyfini herkes çok iyi bilir, ancak yapılan araştırmalara göre hiç bir şey yapmayıp sadece televizyon izlemek,daha çok yemenize neden oluyor. Film zamanınızı ve yemek yemeyi farklı zamanlarda yapmalısınız. Aksini tercih ediyorsanız film izlediğiniz gecelerde kendinize sağlıklı bir akşam yemeği veya sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.


Arkadaşlarla öğle yemeği


Sağlıklı besleneceğim diyerek gidilen öğle yemeklerinde kendinizi şartlandırmadığınız ve kararlı olmadığınız sürece ipin ucu kaçabilir. Kendinizi kontrol edebilmek için öğle yemeğine çıkmamak elbette çok saçma olurdu. Ancak tatlıyı es geçip, onun yerine daha sağlıklı atıştırmalıkları tercih etmenizde fayda var. Ama en önemlisi de alkol içeren içecekleri abartmamak. Ana yemeğinizi yemeden önce atıştırmalık ya da başlangıç almayarak kalori alımınızı dengeleyebilirsiniz.