Kategoriler
Sağlık

Uyku düzensizliği nasıl giderilir?


İnsan hayatının ortalama üçte biri uykuda geçmektedir. Dolayısıyla bu derece önemli bir eylemin yeterince yapılmaması durumunda kişide ruhsal sorunlar, bağışık sisteminin zayıflaması, vücut direncinin düşerek ağrılara dayanma zaafı, gün içinde huzursuzluk, dikkat dağılması, olaylara ve olgulara hâkimiyet kaybı gibi oldukça önemli yan etkiler baş gösterir. Uyku düzensizliği nasıl giderilir bu yazımızın konusu…

Uyku düzensizliği nasıl giderilir?

Yatak odanızın yerini iyi belirleyin


Yatak odanız hem iç, hem de dış mekan gürültülerinden yeterince uzak olmalıdır. Gürültülü çevreye yakın bir odanız varsa hem uykuya dalmanız gecikir, hem de gürültü uyku esnasında uyanmanıza yol açar. Odanız ne aşırı sıcak, ne de soğuk olmalı. İnsan biyolojisi uykuyu karanlık bir ortamda geçirmek ister, bu sebeple yatak odanız için ışığı geçirmeyen koyu ve kalın bir perde kullanmanızda yarar var.

Uykunuz gelmeden yatağa girmeyin


Çok yaptığımız hatalardan biridir, yorulunca değil uykunuz geldiği zaman yatağa girmelisiniz. Yatakta uyuyamadan geçirdiğiniz süreç sadece fiziksel değil, ruhsal açıdan da sizi yıpratacaktır. Böyle durumlarda bir sağa bir sola dönmek yerine odanızı değiştirin, uykunuzu getirecek faaliyetlerde bulunun.

Vücudunuzu rahatlatacak hareketler yapın


Yoga tarzı hareketleri yarım saat uygulamanız yararlı olacaktır. Fakat, ağır egzersizleri ve spor hareketlerini yatağınıza girmeden önce en az 5 saat önce sonlandırmanız gerekir.

Her gün aynı saatte yatağa gidin


Geç saatlere bıraktığınız uyku saatleri, zamanla alışkanlık haline gelir. Sabah erken kalkmanız gerekiyorsa geç yatmak sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Her gece mümkün olduğunca çok geçe kalmadan aynı saatte uyumaya çalışın. Biyolojik saatiniz hem uyuma, hem de uyanma vaktinize uyum sağlayacak, bunu refleks haline getirecektir.

Uykusuzluğu çağırmayın


Uyuyamıyorum, uyuyamayacağım tarzı kelimeler kullanarak kendinizi şartlandırmayın, bu tür zihinsel faaliyetlere paralel olarak vücudunuzda olumsuz etkiler yaratır. Yatağa girmeden önce ertesi günün planlarını yapıp uyuyun. Yatakta iş ve benzeri konuları düşünmek uykunuzu kaçıracaktır.

Teknolojik aletleri kendinizden uzak tutun


Odanızda kesinlikle televizyon bulundurmayın. Uyumanın dışında bilgisayarda vakit geçirmenin, telefonda sohbet etmenin, ders veya iş çalışmanın yeri kişisel odanız değildir. Yatak odası uyumak ve dinlenmek içindir. Düşünce ve duygu yoğunluğunuz otomatik olarak bu iki kavrama yoğunlaşır ve odaklanırsa zihin gereksiz ve zararlı saplantılardan kurtulacak, uykuya dalmanız kolaylaşacaktır.

Beslenmenize ve yemek saatinize dikkat edin

Akşam yemeklerinizde baharatlı ve yağlı yiyeceklerden kaçının. Uykunuzdan yaklaşık 2 saat önce gıda alımınızı kesin. Sıvı gıdaları yemek sırasında fazla tüketmemeye gayret edin. Bu; midenizde şişkinlik ve yanmaya neden olur, rahatsızlığı gecenin ilerleyen saatlerine yansır.