Tavuk fajita tarifi


İspanyolca’da “etin en güzel yeri” anlamını taşıyan fajita, buğday veya mısır unuyla yapılan tortilla ekmekleriyle sunulan bir yemektir. Jülyen şeklinde dilimlenen bonfile etiyle yapılan fajita tavuklu, deniz ürünlü ve karışık olarak da hazırlanabilir. Bu yazımızda sizleri nefis bir tavuk fajita tarifi ile buluşturuyoruz…

Tavuk fajita tarifi

Ana malzemeler

Tarifimizin ana malzemeleri: Her biri 200 gram ağırlığında iki adet fileto tavuk göğsü  bir adet orta boy kuru soğan, iki adet orta boy kapya biber, iki adet orta boy yeşil dolmalık biber, iki yemek kaşığı soya sosu, iki yemek kaşığı zeytinyağı, bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı kekik ve dört adet tortilla ekmeğidir.

Marine için


Marinemizin için gerekli malzemeler; üç yemek kaşığı limon suyu, bir çay kaşığı karabiber, üç diş sarımsak ve bir çay kaşığı pudra şekeridir.

Tarifi


Tavukları 3 – 4 cm. olacak şekilde jülyen olarak dilimleyin. Marine karışımını elde etmek için; sarımsakları ince olacak biçimde doğrayın. Limon suyu, pudra şekeri, karabiber ve doğramış olduğunuz sarımsaklarla jülyen şeklinde kesilmiş tavuk etlerini bir kapta harmanlayın. 30 dakika bu şekilde bekletin. Orta boy kuru soğanı ince ince piyazlık olacak şekilde doğrayın. Ortadan ikiye kesip çekirdeklerini çıkardığınız kapya ve yeşil dolmalık biberleri de jülyen olarak doğramaya başlayın. Zeytinyağını geniş tabanlı bir tavada kızdırın. Jülyen olarak doğramış olduğunuz sebzeleri tavaya alın ve yüksek ateşte beş dakika kadar pişirin.


Marine olarak bekleyen tavukları tavaya katın ve tavuklar renk alana kadar yaklaşık yedi dakika pişirin. Soya sosu, tuz ve kekik eklemiş olduğunuz sebzeli – tavuklu harcı üç dakika daha pişirin ve ocaktan alın. Hazırladığınız tavuklu iç harcı, tortilla ekmeklerine eşit miktarda paylaştırın ve rulo şeklinde sarın. Sıcak sıcak bekletmeden servis edebilirsiniz.