Porselen demlik temizliği


Porselen demliklerde hazırlanan çayın tadına doyum olmaz fakat kabul etmek gerekir ki içinde meydana gelen çay lekelerini çıkarmak biraz zahmetlidir. Porselen demlik temizligi bu yazımızın konusu…

Porselen demlik temizliği

Porselen demliklerinizi temizlemek için evinizdeki malzemelerden faydalanabilirsiniz.

Sirke


Porselen demliğinizin lekelerini sirke ve sıcak su kullanarak çıkarabilirsiniz. Bir yemek kaşığı sirkeyi demliğinizin içine dökerek sünger yardımıyla ovun. Sonrasında kaynattığınız suyu demliğinize dökün. Lekeleri sıcak suyla temizledikten sonra ılık suyla iyice durulayın.

Bulaşık tableti


Marketlerde satılan bulaşık tabletlerinden birini demliğinizin içine atın ve üzerine kaynar su ekleyin. Su seviyesi demlik ağzından taşacak derecede yüksek olmalı. Kaynar su bulaşık tabletinin fokurdamısını sağlar. Demliğinizin kapağını bu fokurdama işlemi gerçekleşirken kapatmayı ihmal etmeyin. Fokurdama bitince demliğinizi duru suyla durulayın.


Kabartma tozu


Öncelikle, porselen demliğinize yaklaşık 1 tatlı kaşığı kadar kabartma tozu dökün ve ıslak süngerle beraber demliği ovun. Birkaç dakika sonra ılık suyla demliğinizi durulayın.

Bulaşık deterjanı ve çamaşır suyu


Klasik bir yöntem kullanmak istiyorsanız bulaşık deterjanı ve çamaşır suyu kullanabilirsiniz. İnatçı lekeler için demliğinize birkaç damla çamaşır suyu ve birkaç damla deterjan koyun. Ardından kaynar su ekleyerek 10-15 dakika bekletin. Son olarak duru suyla iyice yıkayın.

Bulaşık makinesiBulaşık makinesi demliğinizi temizleyebilir ancak çay lekelerini tamamen çıkarmak için yeterli olmayacaktır. Temizlemek için makineye atmadan önce demliğin içine çamaşır suyu damlatın ve suyla doldurun, bu şekilde 10 dakika bekletin. Sonra suyu dökerek durulamaya gerek kalmadan makineye atabilirsiniz.