İp atlamanın faydaları


İp atlamak birçok kişinin aklına çocukluğunu getirirken, aslında yetişkinler için vücudun neredeyse her bölgesini çalıştıran etkili bir kardiyo egzersizidir. Bu özelliğiyle de oldukça kalori harcatan etkili bir zayıflama yöntemidir. Etkili, basit, kolay ve düşük maliyetli bir egzersiz yapmak istiyorsanız ip atlayabilirsiniz. Bu yazımızda ip atlamanın faydaları hakkında bilgi veriyoruz.

İp atlamanın faydaları

Tüm kasları çalıştırır


İp atlarken yapılan hareketler vücuttaki tüm kasları çalıştırır. Kolların ve bacakların ip atlarken sürekli hareket etmesi tüm vücudu etkiler. Vücuttaki tüm kasların çalışması da vücuda daha fazla oksijen alınmasını sağlar. Uzun süredir çalışmayan kaslarınızı ip atlayarak çalıştırabilirsiniz.

Yağ yakar, kilo verdirir


İp atlayarak gün içinde aldığınız fazla kalorileri yakabilirsiniz. Bu egzersizle yakacağınız kalori miktarı hızınıza ve temponuza göre değişiklik gösterebilir. Yüksek tempoda 15 dakika boyunca ip atlarsınız yaklaşık 200 kalori yakabilirsiniz Spor salonuna gidecek vaktim yok diyenlerdenseniz, diyet yapabilir ve ip atlamayla da diyetinizi destekleyerek daha hızlı sonuçlar elde edebilirsiniz. Ayrıca kilo vermek kaslarınızda sarkmalara sebep olabilir, ip atlamak bunun önüne geçer.

Kılcar damar dolaşımında önemli bir rol oynarİp atlamak kılcal damarlarda bulunan dolaşımın aktif hale gelmesini sağlar. Kılcal damarların aktif olması özellikle varis probleminin önüne geçmek için oldukça önemlidir. Kılcal damarlarda bulunan dolaşımın aktif olması sizi güçlü tutacaktır.

Kalp sağlığını güçlü tutar


İp atlamak kardiyo egzersizlerinin etkisine sahiptir. İp atlayarak kardiyovasküler sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Kolesterolün düşmesine de oldukça faydası vardır. Böylelikle kalbinizi ve damarlarınızı koruyabilirsiniz.

Vücudunuzun enerjik olmasını sağlarİp atlamak vücudun çevikliğinin, dayanıklılığının ve koordinasyon seviyesinin yükselmesini sağlar. Günümüzde özellikle ofislerde bilgisayar başında hareketsiz geçen saatlerin artması birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. İp atlamak vücuda gücünü kazandırmada birebirdir.