Soya fasulyesinin faydaları


Asya mutfağının temel gıdalarından biri olan soya fasulyesi, baklagiller familyasının besin değeri en yüksek üyelerinden biridir. Genellikle doğrudan tüketilen fakat undan süte kadar birçok besinin de ana malzemesi olan soya fasulyesinin kullanım alanı oldukça geniştir. Besleyici değerleri ve çok yönlü kullanımı ile özellikle vejetaryenler ve veganlar tarafından sıklıkla tüketilmektedir. Bu yazımızda soya fasulyesinin faydaları hakkında bilgi veriyoruz.

Soya fasulyesinin faydaları

Metabolizmayı hızlandırır


Proteinlerden oluşan bütün besinler metabolizmada büyük bir hız artışı yaratır. Hücrelerimizin sağlıklı olmasını ve büyümesini sağlarlar. Özellikle vejetaryen ve veganlar hayvansal gıdalardan uzak durdukları için hayvansal ürünlerden elde edilen proteini soya fasulyesinden alırlar. Bu metabolizmayı olumlu etkiler.

Kanseri önler


Soya fasulyesi, protein zengini olmasının dışında bolca antioksidan içerir. Antioksidanlar, vücutta tehlike yaratan bakterilerin yok olmasını sağlar. Sağlıklı hücrelerin, kanser hücrelerine dönüşmesine engel olurlar. Ayrıca, soya fasulyesinde bulunan lif, sindirimi kolaylaştırır; mide ve bağırsakta oluşabilecek kanser riskini azaltır.

Kalbin dostudurSoya fasulyesi, birçok sağlıklı yağ içerir, böylece kolesterolü düşürür. Kalp krizi ve felç gibi bir çok hastalığın riskini düşürür. Bunun dışında, soya fasulyesinde sağlıklı bir kalp için gerekli olan belirli yağ asitleri bulunmaktadır. Bu yağ asitleri, kas fonksiyonlarınızı düzenler. Ayrıca, kan basıncı seviyesini korumaya yardımcı olur.

Kemik sağlığı


Soya fasulyesi, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir besindir. Kalsiyum, magnezyum, bakır, selenyum ve çinko içerir. Bu mineraller, kemiklerimizin sağlığı için oldukça önemlidir. Yeni kemiklerin çabuk büyümesine yardımcı olurlar ve kemiklerin iyileşme sürecini hızlandırırlar. Soya fasulyesi tüketirseniz, osteoporoz rahatsızlığına erkenden engel olabilirsiniz.

Diyabete faydalıdır


Diyabet, gün geçtikte, özellikle yaşlı insanlarda daha hızlı ortaya çıkmaya başlar. Soya fasulyesi, insülin seviyenizi dengeler ve diyabeti önler ya da kontrol altına alır. Bu sayede, karaciğer ve kalp fonksiyonlarını geliştirir.

Menopoz için faydalıdırSoya fasulyesi, dişi üreme sisteminin bileşenlerine benzer özelliklere sahiptir. Bu sayede menopoz döneminde yaşanan östrojen azalmasının çok fazla hissedilmemesini sağlar. Buna ek olarak menopozla birlikte gelen mide bulantısı, sıcak basması gibi belirtileri hafifletir.