Karaciğer sağlığı için ne yemeli?


Sağlıksız beslenme, hava ve su kirliliği, karaciğerde toksin birikimine ve hasara yol açabilir. Karaciğerde meydana gelen hasarlar, yorgunluğa, gaz ve şişkinlik problemlerine, sivilcelenmeye ve cilt sorunları gibi pek çok hastalığa davetiye çıkarabilir. Bu gibi hastalıklardan korunmak için sağlıklı ve düzenli beslenmeniz gerekir. Bu yazımızda karaciğer sağlığı için ne yemeli sorusunun cevabını veriyoruz.

Karaciğer sağlığı için ne yemeli?

Yaban mersini


Yaban mersininin içinde, polifenol adında bir madde vardır. Bu madde, karaciğerin yağlanmasını önler; buna ek olarak obeziteye ve yüksek kolesterole oldukça iyi gelir. Polifenol içeren diğer besinler; bitter çikolata, kırmızı erik ve zeytindir.

Kırmızı pancar


Kırmızı pancar, içerdiği pektin ve betain maddeleri sayesinde sadece karaciğeri değil tüm vücudu toksinlerden arındırır. Ayrıca, lif bakımından oldukça zengin olduğu için sindirim sistemiyle ilgili sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Yulaf ezmesi


Yulaf ezmesi en lifli gıdalardan biridir. Karaciğer fonksiyonlarını düzenlemekte oldukça etkili olan yulaf ezmesi kahvaltılarda rahatlıkla tüketilerek uzun süre tok kalmanızı ve enerjik hissetmenizi sağlar. Bu faydalı gıda özellikle kilo vermek ve yağlanmadan kurtulmak isteyenler için önerilir.


Yeşil yapraklı sebzeler


Ispanak ve brokoli başta olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler, karaciğerinizin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Bu sebzeler, aynı zamanda antioksidan özelliklere sahiptir. İçerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde, vücudunuzu hastalıklara karşı korur.

Elma


Elma, lif bakımından oldukça zengin bir besindir. İçeriğindeki pektin, damarlarda toksin birikimini önler ve bağırsakları çalıştırmaya yardımcı olur. Her açıdan oldukça sağlıklı olan elmayı, bolca tüketmenizi öneririz.

Sarımsak


Sarımsak, allisin ve selenyum adlı iki bileşeni içerir. Selenyum, vücudu toksinlerden arındıran antioksidan bir mineral olarak bilinir. Allisin de bağışıklık sistemini güçlendirir ve bu sayede karaciğerin ağırlığını düşürür. Yemeklerinizde sıkça sarımsak kullanmaya özen gösterin.

LimonLimon, vitamin ve antioksidan bakımından oldukça zengindir. Vücudu toksinlerden arındırmakla kalmaz, temizlemesine de yardımcı olur. Asidik yapısı sayesinde de vücudun pH dengesini eşit tutar. Ayrıca vücuda enerji verir, bu sayede sindirim sistemi güçlenmeye başlar.