Kategoriler
Sağlık

Güneş çarpması neden olur?


Güneş çarpması, uzun süre sıcağa maruz kaldığınızda vücuttan ter yoluyla atılan sıcak havanın vücutta çeşitli komplikasyonlara neden olması yoluyla ortaya çıkar. Güneş çarpmasına sıcak çarpması da denir. Böyle bir durumda rahatsız olan kişiye müdahale edilmesi gerekir. Bu yazımızda güneş çarpması neden olur sorusunun cevabını veriyoruz.

Güneş çarpması neden olur?

Güneş çarpmasının sebebi nedir?

Güneş çarpması çoğu zaman güneşin aşırı sıcağından dolayı meydana gelir. Bu sebeple toplum içinde güneş çarpması olarak bilinir, fakat sadece güneş altında ortaya çıkmaz. Kış mevsiminde de uzun süreli olarak kapalı ve aşırı sıcak bir ortamda bulunmak veya aşırı kalın giyinmek bu rahatsızlığa sebep verebilir. Güneş çarpması yaşlı genç demeden her yaştan insanı etkileyebilir. Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda vücut kendini daha az koruduğundan daha sık görülür.

Güneş çarpması sonucu neler meydana gelir?

Güneş çarpması sonucunda özellikle çocuklar ve yaşlılar çok daha çabuk etkilenebilir. İlk olarak, sıcak çarpması aşırı sıcağın kan yoluyla deri altında toplanarak vücudun terlemeyla dışarı atılmasına neden olur. Terleme ve solunum yoluyla dışarıya atılamayan bu rahatsızlık, vücudun organlarının normal çalışmasını etkiler. Normal halde çalışmayan organlar daha kötü hale gelir. Bu durum organlarda çeşitli hastalıklara sebep verir. Başta böbrek ve kalp fonksiyonları olmak üzere eğer kişi uzun süre güneş çarpmasından etkilenirse durumu bir hayli kötü olabilir.


Bundan nasıl korunursunuz?


İsminden de anlaşılacağı üzere bu rahatsızlık genel olarak yaz aylarında meydana gelir. Güneş altında fazla kalınması ve yaz mevsimine uygun kıyafetleri giymediğiniz sürece bu rahatsızlığa kapılabilirsiniz. Güneş çarpmasından yaz aylarında korunmak için güneş altından mümkün olduğunca uzak durmanız gerekebilir. Bir şey olduğu durumda şapkayla dışarı çıkması ve sık sık mola verilerek su ve tuz kaybını önleyecek içeceklerden içmenizi öneririz.